texinfo 4.7.91 - en to sv translation catalogue (561 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
sv: 	Prova "%s --help" för en fullständig lista med flaggor.

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
sv: 
    * Meny:
      (Fil)Nod                          Rader   Storl. Innehållande fil
      --------                          -----   ------ ----------------

en: 
    * Menu: Nodes whose indices contain `%s':
sv: 
    * Meny: Noder vars index innehåller "%s":

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
sv: 
    Skicka felrapporter till bug-texinfo@gnu.org,
    allmänna frågor och diskussion till help-texinfo@gnu.org
    och synpunkter på översättningen till sv@li.org.
    Hemsida för texinfo: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: 
    Options:
sv: 
    Flaggor:

en:               Picking a menu item causes another node to be selected.
sv:               Att välja en menypost gör att en annan nod väljs.

en:               You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
sv:               Du kan även inkludera ett filnamn, som exempelvis
                  (FILNAMN)NODNAMN.

en:               and select the node in which the next occurrence is found.
sv:               och välj den nod i vilken nästa förekomst hittas.

en:               file, and select the node referenced by the first entry found.
sv:               Info-fil, och välj noden som refereras av den första posten
                  som hittas.

en:    Source files groveled to make this file include:
sv:    Källkodsfiler som grävdes igenom för att göra att denna fil inkluderar:

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
sv:   %-10s  Följ en korsreferens. Läser namnet på en referens.

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
sv:   %-10s  Följ hypertextlänken under markören.

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
sv:   %-10s  Gå till början på denna nod.

en:   %-10s  Go to the end of this node.
sv:   %-10s  Gå till slutet på denna nod.

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
sv:   %-10s  Starta Info-handboken.

en:   %-10s  Move `up' from this node.
sv:   %-10s  Gå upp från denna nod.

en:   %-10s  Move to node specified by name.
sv:   %-10s  Gå till den nod som anges.

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
sv:   %-10s  Gå till den översta noden. Likvärdigt med "g Top".

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
sv:   %-10s  Gå till "directory"-noden. Likvärdigt med "g (DIR)".

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
sv:   %-10s  Gå till nästa nod från denna nod.

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
sv:   %-10s  Gå till föregående nod från denna nod.

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
sv:   %-10s  Gå till den sista noden i detta fönster.

en:   %-10s  Pick first ... ninth item in node's menu.
sv:   %-10s  Välj första ... nionde objektet i nodens meny.

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
sv:   %-10s  Välj det sista objektet i nodens meny.

en:   %-10s  Pick menu item specified by name.
sv:   %-10s  Välj angiven menypost.

en:   %-10s  Quit Info altogether.
sv:   %-10s  Avsluta Info helt.

en:   %-10s  Quit this help.
sv:   %-10s  Avsluta denna hjälp.

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
sv:   %-10s  Rulla en rad bakåt.

en:   %-10s  Scroll backward a page.
sv:   %-10s  Rulla en sida bakåt.

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
sv:   %-10s  Rulla en rad framåt.

en:   %-10s  Scroll forward a page.
sv:   %-10s  Rulla en sida framåt.

en:   %-10s  Search backward for a specified string
sv:   %-10s  Sök bakåt efter en angiven sträng,

en:   %-10s  Search for a specified string in the index entries of this Info
sv:   %-10s  Sök efter en angiven sträng i indexposterna i denna

en:   %-10s  Search forward for a specified string,
sv:   %-10s  Sök framåt efter en angiven sträng,

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
sv:   %-10s  Hoppa till nästa hypertextlänk i denna nod.

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
sv:  -b, --speech-friendly        var vänlig mot talsyntesprogram.

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
sv:   Standardvärdena för @if...-villkoren beror på utdataformatet:
      om HTML genereras är --ifhtml på och de andra av;
      om Info genereras är --ifinfo på och de andra av;
      om vanlig text genereras är --ifplaintext på och de andra av;
      om XML genereras är --ifxml på och de andra av.

en:  Subfile: %s
sv:  Underfil: %s

en:  case-sensitively
sv:  skiljandes på VERSALER/gemener

en:  for %s
sv:  för %s

en: "%s" is invalid
sv: "%s" är ogiltigt

en: "%s", line %u:
sv: "%s", rad %u:

en: %c%s expected braces
sv: %c%s förväntade klamrar

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%c'
sv: %c%s förväntar "i" eller "j" som argument, inte "%c"

en: %c%s expects a single character `i' or `j' as argument
sv: %c%s förväntar ett ensamt tecken "i" eller "j" som argument

en: %c%s found outside of an insertion block
sv: %c%s hittades utanför ett insättningsblock

en: %c%s is obsolete
sv: %c%s är föråldrat

en: %c%s is obsolete; use %c%s instead
sv: %c%s är föråldrat; använd %c%s istället

en: %c%s missing close brace
sv: %c%s saknar avslutande klammer

en: %c%s requires a name
sv: %c%s kräver ett namn

en: %cend macro not found
sv: Makrot %cend hittades inte

en: %cfloat environments cannot be nested
sv: %cfloat-omgivningar kan inte nästlas

en: %ctop used before %cnode, defaulting to %s
sv: %ctop användes innan %cnode, använder %s som standard

en: %d completions:
sv: %d kompletteringar:

en: %s can be invoked via %s.
sv: %s kan startas via %s.

en: %s can only be invoked via %s.
sv: %s kan endast startas via %s.

en: %s is defined to %s.
sv: %s är definierad till %s.

en: %s is not a valid ISO 639 language code
sv: %s är inte en giltig landskod enligt ISO 639

en: %s is undefined.
sv: %s är odefinierad.

en: %s reference to nonexistent node `%s' (perhaps incorrect sectioning?)
sv: %s-referens till ickeexisterande noden "%s" (kanske felaktig avsnittsindelning?)

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
sv: %s kräver ett argument: formateraren för %citem

en: %s requires letter or digit
sv: %s kräver bokstav eller siffra

en: %s%sfor string [%s]:
sv: %s%sefter stängen [%s]:

en: %s: %s arg must be numeric, not `%s'.
sv: %s: argumentet %s måste vara numeriskt, inte "%s".

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
sv: %s: argumentet --footnote-style måste vara "separate" eller "end", inte "%s".

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
sv: %s: argumentet --paragraph-indent måste vara numeriskt/"none"/"asis", inte "%s".

en: %s: Ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'.
sv: %s: Ignorerar okänt TEXINFO_OUTPUT_FORMAT-värde "%s".

en: %s: Removing macro output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
sv: %s: Tar bort makroutdatafilen "%s" på grund av fel; använd --force för att bevara.

en: %s: Removing output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
sv: %s: Tar bort utdatafilen "%s" på grund av fel; använd --force för att bevara.

en: %s: Skipping macro expansion to stdout as Info output is going there.
sv: %s: Hoppar över makroexpansionen till standard ut eftersom Info-utdatan går dit.

en: %s: Specify the Info file only once.
sv: %s: Ange Info-filen endast en gång.

en: %s: already have dir file: %s
sv: %s: har redan katalogfilen: %s

en: %s: could not open --css-file: %s
sv: %s: kunde inte öppna --css-fil: %s

en: %s: could not open macro expansion output `%s'
sv: %s: kunde inte öppna makroexpansionsutdata "%s"

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
sv: %s: kunde inte läsa (%s) och kunde inte skapa (%s)

en: %s: empty file
sv: %s: tom fil

en: %s: ignoring second macro expansion output `%s'.
sv: %s: ignorerar andra makroexpansionsutdata "%s".

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

en: %s: missing file argument.
sv: %s: filargument saknas.

en: %s: not a texinfo index file
sv: %s: inte en texinfo-indexfil

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tillåter inget argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är flertydig

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" kräver ett argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tillåter inget argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tillåter inget argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är flertydig

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

en: %s: warning:
sv: %s: varning:

en: %s:%d: --css-file ended in comment
sv: %s:%d: --css-fil slutade med kommentar

en: %s:%d: warning:
sv: %s:%d: varning:

en: (line %*d)
sv: (rad %*d)

en: (line )
sv: (rad )

en: (outside of any node)
sv: (utanför alla noder)

en: * column #%d: output = %s
sv: * kolumn %d: utdata = %s

en: ** Multicolumn output from last row:
sv: ** Utdata på flera kolumner från senaste raden:

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %d lines --%s--
sv: -%s%s-Info: (%s)%s, %d rader --%s--

en: -%s---Info: %s, %d lines --%s--
sv: -%s---Info: %s, %d rader --%s--

en: --*** Tags out of Date ***
sv: --*** För gamla taggar ***

en: --- Use `\[history-node]' or `\[kill-node]' to exit ---
sv: --- Använd "\[history-node]" eller "\[kill-node]" för att avsluta ---

en: ---------- Footnotes ----------
sv: ---------- Fotnoter -----------

en: -----Info: (), lines ----,
sv: -----Info: (), rader ----,

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
sv: @%s är inte meningsfullt inuti "@%s"-block

en: @%s not meaningful outside `@float' environment
sv: @%s är inte meningsfullt utanför "@float"-omgivning

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
sv: @%s är inte meningsfullt utanför "@titlepage"- och "@quotation"-omgivning

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' environment
sv: @%s är inte meningsfullt utanför "@titlepage"-omgivning

en: @anchor command ignored; references to it will not work
sv: @anchor-kommandot ignoreras; referenser till det kommer inte att fungera

en: @detailmenu seen before first node, creating `Top' node
sv: @detailmenu sågs innan första noden, skapar "Top"-nod

en: @headitem as the last item of @multitable produces invalid Docbook documents
sv: @headitem som det sista objektet i @multitable genererar ogiltiga Docbook-dokument

en: @image file `%s' (for HTML) not readable: %s
sv: @image-filen "%s" (för HTML) är oläslig: %s

en: @image file `%s' (for text) unreadable: %s
sv: @image-filen "%s" (för text) är oläslig: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
sv: @image-filen "%s" är oläslig: %s

en: @image missing filename argument
sv: @image saknar filnamnsargument

en: @item not allowed in argument to @itemize
sv: @item är inte tillåtet i argument till @itemize

en: @itemx not meaningful inside `%s' block
sv: @itemx är inte meningsfullt inuti "%s"-block

en: @menu seen before first @node, creating `Top' node
sv: @menu sågs innan första @node, skapar "Top"-nod

en: @quote-arg only useful for single-argument macros
sv: @quote-arg är endast användbart för makron med ett argument

en: @sc argument all uppercase, thus no effect
sv: @sc-argumentet är enbart med stora bokstäver, därför har det ingen effekt

en: @sp requires a positive numeric argument, not `%s'
sv: @sp kräver ett positivt numeriskt argument, inte "%s"

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
sv: @strong{Obs...} skapar en falsk korsreferens i Info; formulera om för att undvika detta

en: Accept (or force completion of) this line
sv: Acceptera (eller tvinga komplettering av) denna rad

en: Add this digit to the current numeric argument
sv: Lägg till denna siffra till det aktuella numeriska argumentet

en: Anchor `%s' and node `%s' map to the same file name
sv: Ankaret "%s" och noden "%s" mappas till samma filnamn

en: Anchors `%s' and `%s' map to the same file name
sv: Ankarna "%s" och "%s" mappas till samma filnamn

en: April
sv: april

en: August
sv: augusti

en: Bad argument `%s' to `@%s', using `%s'
sv: Felaktigt argument "%s" till "@%s", använder "%s"

en: Bad argument to %c%s
sv: Felaktigt argument till %c%s

en: Bad argument to @%s
sv: Felaktigt argument till @%s

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
sv: Felaktig data i infonyckelfil -- en del bindningar ignorerades

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
sv: Felaktig data i infonyckelfil -- en del inställningar ignorerades

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
sv: Grundläggande kommandon i Info-fönster
    **************************************

en: Broken-Type in insertion_type_pname
sv: Felaktig typ i insertion_type_pname

en: Building completions...
sv: Bygger kompletteringar...

en: CAN'T SEE THIS
sv: KAN INTE SE DETTA

en: Can't create directory `%s': %s
sv: Kan inte skapa katalogen "%s": %s

en: Can't remove file `%s': %s
sv: Kan inte ta bort filen "%s": %s

en: Cancel current operation
sv: Avbryt aktuell åtgärd

en: Cancel or quit operation
sv: Avbryt eller avsluta operation

en: Cannot delete a permanent window
sv: Kan inte ta bort ett permanent fönster

en: Cannot delete the last window.
sv: Kan inte ta bort det sista fönstret.

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
sv: Kan inte köra ett "echo-area"-kommando här.

en: Cannot find `%s'.
sv: Kan inte hitta "%s".

en: Cannot find a window!
sv: Kan inte hitta ett fönster!

en: Cannot find node `%s'.
sv: Kan inte hitta noden "%s".

en: Cannot find node `(%s)%s'.
sv: Kan inte hitta noden "(%s)%s".

en: Cannot kill node `%s'
sv: Kan inte döda noden "%s"

en: Cannot kill the last node
sv: Kan inte döda den sista noden

en: Cannot open pipe to `%s'.
sv: Kan inte öppna rör till "%s".

en: Commands available in Info windows:
sv: Kommandon som är tillgängliga i Info-fönster:

en: Commands available in the echo area:
sv: Kommandon som är tillgängliga i echo-området:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex; implies --no-split.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
sv: Villkorlig behandling i indata:
      --ifdocbook       behandla @ifdocbook och @docbook även om inte
                          Docbook genereras.
      --ifhtml          behandla @ifhtml och @html även om inte HTML genereras.
      --ifinfo          behandla @ifinfo-text även om inte Info genereras.
      --ifplaintext     behandla @ifplaintext även om inte vanlig text
                        genereras.
      --iftex           behandla @iftex och @tex-text; medför --no-split.
      --ifxml           behandla @ifxml och @xml.
      --no-ifdocbook    behandla inte @ifdocbook- och @docbook-text.
      --no-ifhtml       behandla inte @ifhtml- och @html-text.
      --no-ifinfo       behandla inte @ifinfo-text.
      --no-ifplaintext  behandla inte @ifplaintext-text.
      --no-iftex        behandla inte @iftex- och @tex-text.
      --no-ifxml        behandla inte @ifxml- och @xml-text.
    
      Dessutom, för flaggorna --no-ifFORMAT, behandla @ifnotFORMAT-text.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
sv: Styr vad som händer då rullning begärs i slutet på en nod

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty.  You may redistribute this software
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
sv: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Det finns INGEN garanti. Du kan vidaredistribuera denna programvara
    under villkoren i GNU General Public License.
    Se filen COPYING för mer information om detta.

en: Could not create output file `%s'.
sv: Kunde inte skapa utdatafilen "%s".

en: Couldn't manipulate the file %s.
sv: Kunde inte manipulera filen %s.

en: Cross
sv: Kors

en: December
sv: december

en: Delete all other windows
sv: Ta bort alla andra fönster

en: Delete the character behind the cursor
sv: Ta bort tecknet bakom markören

en: Delete the character under the cursor
sv: Ta bort tecknet under markören

en: Delete the current window
sv: Ta bort aktuellt fönster

en: Describe command:
sv: Beskriv kommando:

en: Describe key: %s
sv: Beskriv nyckel: %s

en: Describe variable:
sv: Beskriv variabel:

en: Display help message
sv: Visa hjälpmeddelande

en: Divide the available screen space among the visible windows
sv: Dela det tillgängliga skärmutrymmet mellan de synliga fönstren

en: Done.
sv: Färdig.

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
sv: END-INFO-DIR-ENTRY utan matchande START-INFO-DIR-ENTRY

en: ESC %s is undefined.
sv: ESC %s är odefinierad.

en: Entry for index `%s' outside of any node
sv: Posten för index "%s" är utanför alla noder

en: Enumeration stack overflow
sv: Uppräkningsstacken har flödat över

en: Error reading infokey file `%s' - short read
sv: Fel vid läsning av infonyckelfilen "%s" - kort läsning

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                     write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi              write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi               write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi           write DocBook XML to @setfilename
      makeinfo --no-headers foo.texi        write plain text to standard output
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi   write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi          write one Info file however big
sv: Exempel:
      makeinfo apa.texi                     skriv Info till apas @setfilename
      makeinfo --html apa.texi              skriv HTML till @setfilename
      makeinfo --xml apa.texi               skriv Texinfo XML till @setfilename
      makeinfo --docbook apa.texi           skriv DocBook XML till @setfilename
      makeinfo --no-headers apa.texi        skriv vanlig text till standard ut
      makeinfo --html --no-headers apa.texi skriv html utan nodrader och menyer
      makeinfo --number-sections apa.texi   skriv Info med numrerade avsnitt
      makeinfo --no-split apa.texi          skriv en Info-fil hur stor den än är

en: Expected `%s'
sv: "%s" förväntades

en: Explain the use of a variable
sv: Förklara användandet av en variabel

en: Failing
sv: Misslyckas

en: February
sv: februari

en: Find Invocation node of [%s]:
sv: Hitta programstartnod för [%s]:

en: Find file:
sv: Sök fil:

en: Find the node describing program invocation
sv: Hitta den nod som beskriver start av programmet

en: Finding index entries...
sv: Söker indexposter...

en: Follow menus:
sv: Följ menyer:

en: Follow xref (%s):
sv: Följ xref (%s):

en: Follow xref:
sv: Följ xref:

en: Following Next node...
sv: Följer nästa-nod...

en: Footnote defined without parent node
sv: Fotnoten definierad utan föräldernod

en: Footnotes
sv: Fotnoter

en: Footnotes could not be displayed
sv: Fotnoter kunde inte visas

en: Footnotes inside footnotes are not allowed
sv: Fotnoter inuti fotnoter är inte tillåtet

en: Formatting node %s...
sv: Formaterar noden %s...

en: Found `%s' in %s. (`\[next-index-match]' tries to find next.)
sv: Hittade "%s" i %s. ("\[next-index-match]" försöker hitta nästa).

en: Function
sv: Funktion

en: General options:
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --reference-limit=NUM   warn about at most NUM references (default %d).
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
sv: Allmänna flaggor:
          --error-limit=ANTAL     avsluta efter ANTAL fel (standardvärde %d).
          --force                 bevara utdata även om fel.
          --help                  visa denna hjälptext och avsluta.
          --no-validate           undertryck korsreferensvalidering av noder.
          --no-warn               undertryck varningar (men inte fel).
          --reference-limit=ANTAL varna vid som mest ANTAL referenser
                                  (standardvärde %d).
      -v, --verbose               förklara vad som görs.
          --version               visa versionsinformation och avsluta.

en: General output options:
      -E, --macro-expand FILE   output macro-expanded source to FILE.
                                ignoring any @setfilename.
          --no-headers          suppress node separators, Node: lines, and menus
                                  from Info output (thus producing plain text)
                                  or from HTML (thus producing shorter output);
                                  also, write to standard output by default.
          --no-split            suppress splitting of Info or HTML output,
                                generate only one output file.
          --number-sections     output chapter and sectioning numbers.
      -o, --output=FILE         output to FILE (directory if split HTML),
sv: Allmänna utdataflaggor:
      -E, --macro-expand FIL    generera makroexpanderad källkod till FIL,
                                ignorera alla @setfilename.
          --no-headers          undertryck nodseparatorer, Node:-rader och
                                  menyer från Info-utdata (och skapa därigenom
                                  vanlig text) eller från HTML (och producera
                                  därigenom kortare utdata). Skriv även till
                                  standard ut som standard.
          --no-split            undertryck delning av Info eller HTML-utdata,
                                generera endast en utdatafil.
          --number-sections     generera kapitel- och avsnittsnummer.
      -o, --output=FIL          generera till FIL (katalog om delad HTML),

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
sv: Generera ett sorterat index för varje TeX-utdataFIL.

en: Get Manpage:
sv: Hämta manualsida:

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
sv: Gå till nästa matchande indexpost från det senaste "\[index-search]"-kommandot

en: Goto node:
sv: Gå till nod:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
sv: Gräv i alla kända infofilers index efter en sträng och bygg en meny

en: Grow (or shrink) this window
sv: Väx (eller krymp) detta fönster

en: Here is the %ctop node
sv: Här är %ctop-noden

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
sv: Här är menyn med de noder som du har besökt nyligen.
    Välj en från denna meny eller använd"\[history-node]" i ett annat fönster.

en: I-search backward:
sv: I-sök baklänges:

en: I-search:
sv: I-sök:

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
sv: Ignorerar ogiltig infonyckelfil "%s" - för stor

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
sv: Ignorerar ogiltig infonyckelfil "%s" - för liten

en: Index `%s' already exists
sv: Indexet "%s" finns redan

en: Index apropos:
sv: Index-apropos:

en: Index entry:
sv: Indexpost:

en: Info cannot handle `:' in index entry `%s'
sv: Info kan inte hantera ":" i indexposten "%s"

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  allow @ commands in node names.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
sv: Flaggor för indatafil:
          --commands-in-node-names   tillåt @-kommandon i nodnamn.
      -D VARIABEL                    definiera variabeln VARIABEL, som med @set.
      -I KATALOG                     lägg till KATALOG till @include-sökvägen.
      -P KATALOG                     lägg till KATALOG först i @include-sökvägen.
      -U VARIABEL                    odefiniera variabeln VARIABEL, som med @clear.

en: Insert a TAB character
sv: Infoga ett TABULATOR-tecken

en: Insert completion
sv: Infoga komplettering

en: Insert next character verbatim
sv: Infoga nästa tecken ordagrant

en: Insert this character
sv: Infoga detta tecken

en: Instance Variable
sv: Instansvariabel

en: Internal error (search_sectioning) "%s"!
sv: Internt fel (search_sectioning) "%s"!

en: Internal error (search_sectioning) `%s'!
sv: Internt fel (search_sectioning) "%s"!

en: Internally used by \[universal-argument]
sv: Används internt av \[universal-argument]

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
sv: Ogiltig infonyckelfil "%s" (felaktiga magiska nummer) -- kör infokey för
    att uppdatera den

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
sv: ogiltig infonyckelfil "%s" (felaktig avsnittskod) -- kör infokey för att
    uppdatera den

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
sv: Ogiltig infonyckelfil "%s" (felaktig asvnittslängd) -- kör infokey för
    att uppdatera den

en: January
sv: januari

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Kill node (%s):
sv: Döda noden (%s):

en: Kill ring is empty
sv: Dödsringen är tom

en: Kill the word following the cursor
sv: Döda ordet efter markören

en: Kill the word preceding the cursor
sv: Döda ordet före markören

en: Kill this node
sv: Döda denna nod

en: Kill to the beginning of the line
sv: Döda till början på raden

en: Kill to the end of the line
sv: Döda till slutet på raden

en: List possible completions
sv: Visa möjliga kompletteringar

en: Look up a string in the index for this file
sv: Slå upp en sträng i indexet för denna fil

en: Macro
sv: Makro

en: Macro `%s' called on line %d with too many args
sv: Makrot "%s" anropades på rad %d med för många argument

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
sv: Skapa ett fönster som innehåller en meny med alla nyligen besökta noder

en: Making %s file `%s' from `%s'.
sv: Skapar %s-fil "%s" från "%s".

en: March
sv: mars

en: May
sv: maj

en: Menu
sv: Meny

en: Menu item (%s):
sv: Menypost (%s):

en: Menu item:
sv: Menypost:

en: Method
sv: Metod

en: Misplaced %c
sv: Felplacerat %c

en: Missing `}' in @def arg
sv: "}" saknas i @def-argumentet

en: Missing } in @multitable template
sv: Ett } saknas i @multitable-mall

en: Move backward a character
sv: Gå ett tecken bakåt

en: Move backward a word
sv: Gå ett ord bakåt

en: Move backwards or up through node structure
sv: Gå bakåt eller upp i nodstrukturen

en: Move down to the next line
sv: Gå ned till nästa rad

en: Move forward a character
sv: Gå ett tecken framåt

en: Move forward a word
sv: Gå ett ord framåt

en: Move forwards or down through node structure
sv: Gå framåt eller nedåt i nodstrukturen

en: Move the cursor to a specific line of the window
sv: Flytta markören till en specifik rad i fönstret

en: Move to the end of the line
sv: Gå till slutet på raden

en: Move to the end of this line
sv: Gå till slutet på raden

en: Move to the end of this node
sv: Gå till slutet på denna nod

en: Move to the next cross reference
sv: Gå till nästa korsreferens

en: Move to the previous cross reference
sv: Gå till föregående korsreferens

en: Move to the start of the line
sv: Gå till början på raden

en: Move to the start of this line
sv: Gå till början på raden

en: Move to the start of this node
sv: Gå till början på denna nod

en: Move to the start of this node's menu
sv: Gå till början på denna nods meny

en: Move up to the previous line
sv: Gå upp till föregående rad

en: Moving Prev in this window.
sv: Gå till föregående i detta fönster.

en: Moving Up %d time(s), then Next.
sv: Går upp %d gång(er), sedan Nästa.

en: Moving Up in this window.
sv: Går upp i detta fönster.

en: Moving to `Prev's last menu item.
sv: Gå till "Föreg"s senaste menypost.

en: Moving within a node:
    ---------------------
sv: Förflyttning inom en nod:
    -------------------------

en: Multiline command %c%s used improperly
sv: Flerradskommandot %c%s används felaktigt

en: Must be in `@%s' environment to use `@%s'
sv: Måste vara i "@%s"-omgivning för att använda "@%s"

en: NO_NAME!
sv: INGET_NAMN!

en: NUL character (\000) not permitted
sv: NUL-tecknet (\000) är inte tillåtet

en: NUL character (^%c) not permitted
sv: NUL-tecknet (^%c) är inte tillåtet

en: Next
sv: Nästa

en: Next field of node `%s' not pointed to (perhaps incorrect sectioning?)
sv: Nästa fält i noden "%s" pekas inte till (kanske felaktig avsnittsindelning?)

en: Next:
sv: Nästa:

en: No %sindex entries containing `%s'.
sv: Inga %sindexposter som innehåller "%s".

en: No `%s' found in `%s'
sv: Inget "%s" hittades i "%s"

en: No `%s' pointer for this node.
sv: Ingen "%s"-pekare för denna nod.

en: No `Prev' for this node.
sv: Ingen "Föreg" för denna nod.

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
sv: Inget "Prev" eller "Up" för denna nod inom detta dokument.

en: No available info files have `%s' in their indices.
sv: Inga tillgängliga infofiler har "%s" i deras index.

en: No closing brace for footnote `%s'
sv: Ingen avslutande klammer för fotnoten "%s"

en: No completions
sv: Inga kompletteringar

en: No cross references in this node.
sv: Inga korsreferenser i denna nod.

en: No dir file specified; try --help for more information.
sv: Ingen katalogfil angiven; prova --help för mer information.

en: No footnotes in this node.
sv: Inga fotnoter i denna nod.

en: No index entries.
sv: Inga indexposter.

en: No indices found.
sv: Inga index hittades.

en: No input file specified; try --help for more information.
sv: Ingen indatafil angiven; prova --help för mer information.

en: No matching `%cend %s'
sv: Inget matchande "%cend %s"

en: No menu in node `%s'.
sv: Ingen meny i noden "%s".

en: No menu in this node.
sv: Ingen meny i denna nod.

en: No menu item `%s' in node `%s'.
sv: Ingen menypost "%s" i noden "%s".

en: No more nodes within this document.
sv: Inga fler noder i detta dokument.

en: No node name specified for `%c%s' command
sv: Inget nodnamn angivet för kommandot "%c%s"

en: No page number in %s
sv: Inget sidnummer i %s

en: No previous index search string.
sv: Det finns ingen tidigare indexsöksträng.

en: No previous search string
sv: Ingen tidigare söksträng

en: No such file `%s'
sv: Det finns ingen sådan fil "%s"

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
sv: Noden "%s" saknar menypost för "%s" trots att den är dess Upp-mål

en: Node `%s' previously defined at line %d
sv: Noden "%s" är tidigare definierad på rad %d

en: Node `%s' requires a sectioning command (e.g., %c%s)
sv: Noden "%s" kräver ett kommando för avsnittsindelning (t.ex. %c%s)

en: Node with %ctop as a section already exists
sv: En nod med %ctop som en sektion finns redan

en: Not complete
sv: Inte fullständig

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
sv: Inte tillräckligt med utrymme för ett hjälpfönster, ta bort ett fönster.

en: November
sv: november

en: October
sv: oktober

en: One completion:
sv: En komplettering:

en: Only one window.
sv: Endast ett fönster.

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE        include FILE in HTML <style> output;
                                      read stdin if FILE is -.
sv: Flaggor för HTML:
          --css-include=FIL          inkludera FIL i HTML <style>-utdata;
                                       läs standard in om FIL är -.

en: Options for Info and plain text:
          --enable-encoding       output accented and special characters in
                                    Info output based on @documentencoding.
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node
                                      in which they are defined (default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
sv: Flaggor för Info och vanlig text:
          --enable-encoding       generera tecken med accent och specialtecken
                                    i Info-utdata baserat på @documentencoding.
          --fill-column=ANTAL     radbryt Info-rader vid ANTAL tecken
                                    (standardvärde %d).
          --footnote-style=STIL   generera fotnoter i Info som följer STIL:
                                    "separate" för att placera fotnoter i sin
                                    egen nod,
                                    "end" för att placera fotnoter i slutet
                                    av den nod där de är definierade
                                    (standardalternativ).
          --paragraph-indent=VÄRDE gör indrag i Info-stycken med VÄRDE
                                    blanksteg (standardvärde %d).
                                    Om VÄRDE är "none" görs inga indrag; om
                                    VÄRDE är "asis" bevaras befintliga
                                    indrag.
          --split-size=ANTAL      dela upp Info-filer vid storleken ANTAL
                                    (standardvärde %d).

en: Options for XML and Docbook:
          --output-indent=VAL       indent XML elements by VAL spaces (default %d).
                                      If VAL is 0, ignorable whitespace is dropped.
sv: Flaggor för XML och Docbook:
          --output-indent=VÄRDE     dra in XML-element med VÄRDE blanksteg
                                      (standard %d). Om VÄRDE är 0 kastas
                                      mellanrum som kan ignoreras.

en: Other commands:
    ---------------
sv: Andra kommandon:
    ----------------

en: Output buffer not empty.
sv: Utdatabufferten är inte tom.

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook             output Docbook XML rather than Info.
          --html                output HTML rather than Info.
          --xml                 output Texinfo XML rather than Info.
          --plaintext           output plain text rather than Info.
sv: Val av utdataformat (standard är att producera Info):
          --docbook             generera Docbook XML istället för Info.
          --html                generera HTML istället för Info.
          --xml                 generera Texinfo XML istället för Info.
          --plaintext           generera vanlig text istället för Info.

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
sv: Skicka innehållet i denna nod i rör till INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
sv: Punkten finns inte inom detta fönsters nod!

en: Prev
sv: Föreg

en: Prev field of node `%s' not pointed to
sv: Föregående-fältet i noden "%s" pekas inte till

en: Previous:
sv: Föregående:

en: Print documentation for KEY
sv: Visa dokumentationen för NYCKEL

en: Printing node %s...
sv: Skriver ut noden %s...

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit using Info
sv: Avsluta användandet av Info

en: Reached eof before matching @end %s
sv: Nådde filslut innan matchande @end %s

en: Read a command name in the echo area and execute it
sv: Läs ett kommandonamn i echo-området och kör det

en: Read a footnote or cross reference and select its node
sv: Läs en fotnot eller korsreferens och välj dess nod

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
sv: Läs en lista med menyer som börjar med katalog, och följ dem

en: Read a manpage reference and select it
sv: Läs en referens till manualsida och välj den

en: Read a menu item and select its node
sv: Läs en menypost och välj dess nod

en: Read a node name and select it
sv: Läs ett nodnamn och välj det

en: Read a string and search backward for it
sv: Läs en sträng och sök baklänges efter den

en: Read a string and search for it
sv: Läs en sträng och sök efter den

en: Read a string and search for it case-sensitively
sv: Läs en sträng och sök efter den skiftlägeskänsligt

en: Read the name of a file and select it
sv: Läs namnet på en fil och välj den

en: Read the name of an Info command and describe it
sv: Läs namnet på ett Info-kommando och beskriv det

en: Redraw the display
sv: Rita om displayen

en: Removing %s
sv: Tar bort %s

en: Rename this anchor or use the `--no-split' option
sv: Byt namn på detta ankare eller använd flaggan "--no-split"

en: Repeat last search in the reverse direction
sv: Upprepa den senaste sökningen i omvänd riktning

en: Repeat last search in the same direction
sv: Upprepa den senaste sökningen i samma riktning

en: Resulting window would be too small.
sv: Resulterande fönstret skulle bli för litet.

en: Run command bound to this key's lowercase variant
sv: Kör kommando som är knutet till denna tangents gemena variant

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
sv: START-INFO-DIR-ENTRY utan matchande END-INFO-DIR-ENTRY

en: Scanning indices of `%s'...
sv: Genomsöker index av "%s"...

en: Scroll backward in this window
sv: Rulla bakåt i detta fönster

en: Scroll backward in this window and set default window size
sv: Rulla bakåt i detta fönster och ställ in standardfönsterstorleken

en: Scroll backward in this window staying within node
sv: Rulla bakåt i detta fönster och stanna inom noden

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
sv: Rulla bakåt i detta fönster och stanna inom noden och ställ in standardfönsterstorleken

en: Scroll down by half screen size
sv: Rulla nedåt med halva skärmstorleken

en: Scroll down by lines
sv: Rulla nedåt radvis

en: Scroll forward in this window
sv: Rulla framåt i detta fönster

en: Scroll forward in this window and set default window size
sv: Rulla framåt i detta fönster och ställ in standardfönsterstorleken

en: Scroll forward in this window staying within node
sv: Rulla framåt i detta fönster och stanna inom noden

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
sv: Rulla framåt i detta fönster och stanna inom noden och ställ in standardfönsterstorleken

en: Scroll the completions window
sv: Rulla kompletteringsfönstret

en: Scroll the other window
sv: Rulla det andra fönstret

en: Scroll the other window backward
sv: Rulla det andra fönstret bakåt

en: Scroll up by half screen size
sv: Rulla uppåt med halva skärmstorleken

en: Scroll up by lines
sv: Rulla uppåt radvis

en: Search
sv: Sök

en: Search backward
sv: Sök baklänges

en: Search failed.
sv: Sökningen misslyckades.

en: Search interactively for a string as you type it
sv: Sök interaktivt efter en sträng allteftersom du skriver den

en: Searching subfile %s ...
sv: Söker i underfilen %s...

en: See
sv: Se

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
sv: Välj en nod som har besökts nyligen i ett synligt fönster

en: Select reference or menu item appearing on this line
sv: Välj referens eller menypost som finns på denna rad

en: Select the Next node
sv: Välj nästa nod

en: Select the Prev node
sv: Välj föregående nod

en: Select the Up node
sv: Välj uppnoden

en: Select the first node in this file
sv: Välj den första noden i denna fil

en: Select the last item in this node's menu
sv: Välj det sista objektet i denna nods meny

en: Select the last node in this file
sv: Välj den sista noden i denna fil

en: Select the most recently selected node
sv: Välj den senast valda noden

en: Select the next window
sv: Välj nästa fönster

en: Select the node `(dir)'
sv: Välj noden "(dir)"

en: Select the node `Top' in this file
sv: Välj noden "Top" i denna fil

en: Select the previous window
sv: Välj föregående fönster

en: Select this menu item
sv: Välj denna menypost

en: Select visited node:
sv: Välj besökt nod:

en: Selecting Next node...
sv: Väljer nästa nod...

en: Selecting first menu item...
sv: Väljer första menyposten...

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
sv: Välja andra noder:
    ------------------

en: September
sv: september

en: Set %s to value (%d):
sv: Ställ in %s till värdet (%d):

en: Set %s to value (%s):
sv: Ställ in %s till värdet (%s):

en: Set screen height to (%d):
sv: Ställ in skärmhöjden till (%d):

en: Set the height of the displayed window
sv: Ställ in höjden på det visade fönstret

en: Set the value of an Info variable
sv: Ställ in värdet på en Info-variabel

en: Set variable:
sv: Ställ in variabel:

en: Short Contents
sv: Kort innehållsförteckning

en: Show the footnotes associated with this node in another window
sv: Visa fotnoterna som är associerade med denna nod i ett annat fönster

en: Show what to type to execute a given command
sv: Visa vad som ska anges för att köra ett angivet kommando

en: Sole completion
sv: Enda komplettering

en: Special Form
sv: Specialform

en: Split the current window
sv: Dela aktuellt fönster

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
sv: Börja (eller multiplicera med 4) det numeriska argumentet

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
sv: Terminaltypen "%s" är inte tillräckligt smart för att köra Info.

en: The current search path is:
sv: Den aktuella sökvägen är:

en: The following commands can only be invoked via %s:
sv: Följande kommandon kan endast startas via %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
sv: Följande kommandon kan inte startas alls:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
sv: Antalet rader att rulla då markören flyttas utanför fönstret

en: The reference disappeared! (%s).
sv: Referensen försvann! (%s).

en: There aren't %d items in this menu.
sv: Det finns inte %d poster i denna meny.

en: There is NO warranty.  You may redistribute this software
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
sv: Det finns INGEN garanti. Du kan vidaredistribuera denna programvara
    under villkoren i GNU General Public License.
    Se filen COPYING för mer information om detta.

en: There is no function named `%s'
sv: Det finns ingen funktion med namnet "%s"

en: This @anchor command ignored; references to it will not work
sv: Detta @anchor-kommando ignoreras; referenser till det kommer inte att fungera

en: This is %s, produced by makeinfo version %s from %s.
sv: Detta är %s, skapad av makeinfo version %s från %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
sv: Detta är filen .../info/dir som innehåller den översta noden i
    Info-hierarkin som kallas (kat)Top.
    Första gången du använder Info börjar du med denna nod.
    
    %s	Detta är översta noden i INFO-trädet
    
      Denna nod (katalognoden) erbjuder en meny med huvudrubriker.
      Att skriva "q" avslutar, "?" visar alla Info-kommandon, "d"
      återvänder hit, "h" visar en hjälp för förstagångsanvändare,
      "mEmacs<Retur>" besöker Emacs-manualen, osv.
    
      I Emacs kan du klicka med musknapp 2 på en menypost eller korsreferens
      för att välja den.
    
    %s

en: This node (%s) has the bad Next
sv: Denna nod (%s) har den felaktiga nästa-noden

en: This node (%s) has the bad Prev
sv: Denna nod (%s) har den felaktiga föregående-noden

en: This window has no additional nodes
sv: Detta fönster har inga ytterligare noder

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
sv: Växla tillståndet för radbrytning i det aktuella fönstret

en: Too many columns in multitable item (max %d)
sv: För många kolumner i multitabellsobjekt (max %d)

en: Too many errors!  Gave up.
sv: För många fel! Gav upp.

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
sv: Översätt Texinfo-källdokumentation till diverse andra format, som standard
    infofiler som är lämpliga för läsning med Emacs eller GNU Info.

en: Transpose characters at point
sv: Transponera tecken vid punkt

en: Try --help for more information.
sv: Prova --help för mer information.

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Prova "%s --help" för mer information.

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
sv: Kan inte hitta noden som refereras av "%s" i "%s".

en: Undefined command: %s
sv: Odefinierat kommando: %s

en: Unexpected string at end of split-HTML file `%s'
sv: Oväntad sträng vid slutet på den delade HTML-filen "%s"

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
sv: Okänt Info-kommando "%c". Prova "?" för hjälp.

en: Unknown command (%s).
sv: Okänt kommando (%s).

en: Unknown command `%s'
sv: Okänt kommando "%s"

en: Unknown index `%s'
sv: Okänt index "%s"

en: Unknown index `%s' and/or `%s' in @synindex
sv: Okänt index "%s" och/eller "%s" i @synindex

en: Unknown index `%s' in @printindex
sv: Okänt index "%s" i @printindex

en: Unmatched `%c%s'
sv: Ensamt "%c%s"

en: Unmatched }
sv: Ensam }

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Up
sv: Upp

en: Up:
sv: Upp:

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... TEXINFO-FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
    
    Install or delete dir entries from INFO-FILE in the Info directory file
    DIR-FILE.
    
    Options:
     --delete          delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                         don't insert any new entries.
     --dir-file=NAME   specify file name of Info directory file.
                         This is equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --entry=TEXT      insert TEXT as an Info directory entry.
                         TEXT should have the form of an Info menu item line
                         plus zero or more extra lines starting with whitespace.
                         If you specify more than one entry, they are all added.
                         If you don't specify any entries, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --help            display this help and exit.
     --info-file=FILE  specify Info file to install in the directory.
                         This is equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --info-dir=DIR    same as --dir-file=DIR/dir.
     --item=TEXT       same as --entry TEXT.
                         An Info directory entry is actually a menu item.
     --quiet           suppress warnings.
     --remove          same as --delete.
     --section=SEC     put this file's entries in section SEC of the directory.
                         If you specify more than one section, all the entries
                         are added in each of the sections.
                         If you don't specify any sections, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --version         display version information and exit.
sv: Användning: %s [FLAGGA]... [INFO-FIL [KATALOGFIL]]
    
    Installera eller ta bort katalogposter från INFO-FIL i Info-katalogfilen
    KATALOGFIL.
    
    Flaggor:
     --delete          ta bort existerande poster för INFO-FIL från KATALOGFIL;
                         infoga inte några nya poster.
     --dir-file=NAMN   ange filnamnet på Info-katalogfilen.
                         Detta motsvarar användning av argumentet KATALOGFIL.
     --entry=TEXT      infoga TEXT som en Info-katalogpost.
                         TEXT bör vara i formen av en Info-menypostsrad plus
                         noll eller fler extra rader som börjar med tomrum.
                         Om du anger mer än en post kommer alla att läggas
                         till. Om du inte anger några poster kommer de att
                         avgöras från information i själva Info-filen.
     --help            visa denna hjälptext och avsluta.
     --info-file=FIL   ange Info-fil att installera i katalogen.
                         Detta motsvarar användning av argumentet INFO-FIL.
     --info-dir=KAT    samma som --dir-file=KAT/kat.
     --item=TEXT       samma som --entry TEXT.
                         En Info-katalogpost är egentligen en menypost.
     --quiet           undertryck varningar.
     --remove          samma som --delete.
     --section=AVSNITT placera denna fils poster i avsnittet AVSNITT i
                         katalogen. Om du anger mer än ett avsnitt kommer alla
                         poster att läggas till i varje sektion. Om du inte
                         anger några avsnitt kommer de att bestämmas från
                         information i själva Info-filen.
     --version         visa versionsinformation och avsluta.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
sv: Användning: %s [FLAGGA]... [INDATAFIL]
    
    Kompilera infonyckelkällfil till infonyckelfil. Läser INDATAFIL (som
    standard $HOME/.infokey) och skriver (som standard) den kompilerade
    nyckelfilen till $HOME/.info.
    
    Flaggor:
      --output FIL         generera till FIL istället för $HOME/.info
      --help               visa denna hjälptext och avsluta.
      --version            visa versionsinformation och avsluta.

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
    
    Options:
          --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals.
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH.
          --dribble=FILENAME       remember user keystrokes in FILENAME.
      -f, --file=FILENAME          specify Info file to visit.
      -h, --help                   display this help and exit.
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING.
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file.
      -o, --output=FILENAME        output selected nodes to FILENAME.
      -R, --raw-escapes            output "raw" ANSI escapes (default).
          --no-raw-escapes         output escapes as literal text.
          --restore=FILENAME       read initial keystrokes from FILENAME.
      -O, --show-options, --usage  go to command-line options node.
    %s      --subnodes               recursively output menu items.
      -w, --where, --location      print physical location of Info file.
          --vi-keys                use vi-like and less-like key bindings.
          --version                display version information and exit.
    
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all `dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all `dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
    
    Examples:
      info                       show top-level dir menu
      info emacs                 start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers         start at buffers node within emacs manual
      info --show-options emacs  start at node with emacs' command line options
      info -f ./foo.info         show file ./foo.info, not searching dir
sv: Användning: %s [FLAGGA]... [MENYPOST...]
    
    Läs dokumentation i Info-format.
    
    Flaggor:
          --apropos=STRÄNG         slå upp STRÄNG i alla index i alla manualer.
      -d, --directory=KATALOG      lägg till KATALOG till INFOPATH.
          --dribble=FILNAMN        kom ihåg användarens tangentnedtryckningar i
                                   FILNAMN.
      -f, --file=FILNAMN           ange den Info-fil som ska besökas.
      -h, --help                   visa denna hjälptext och avsluta.
          --index-search=STRÄNG    gå till noden som utpekas av indexpost
                                   STRÄNG.
      -n, --node=NODNAMN           ange noder i den först besökta Info-filen.
      -o, --output=FILNAMN         skriv ut valda noder till FILNAMN.
      -R, --raw-escapes            skriv ut "råa" ANSI-styrkoder (standard).
          --no-raw-escapes         skriv ut styrkoder som text.
          --restore=FILNAMN        läs initiala tangentnedtryckningar från
                                   FILNAMN.
      -O, --show-options, --usage  gå till noden för kommandoradsflaggor.
    %s      --subnodes               skriv ut menyposter rekursivt.
      -w, --where, --location      skriv ut den fysiska platsen för Info-filen.
          --vi-keys                använd vi- och less-liknande
                                   snabbtangenter.
          --version                visa versionsinformation och avsluta.
    
    Det första argumentet som inte är en flagga är, om det finns, menyposten
    att börja från. Det söks efter i alla "dir"-filer i INFOPATH.
    Om den inte finns slår info samman alla "dir"-filer och visar resultatet.
    Alla återstående argument betraktas som namnen på menyposter relativa till
    den först besökta noden.
    
    Exampel:
      info                       visa översta katalogmenyn
      info emacs                 börja på emacs-noden från översta katalogen
      info emacs buffers         börja på buffertnoden inom emacs-manualen
      info --show-options emacs  börja på noden med emacs kommandoradsflaggor
      info -f ./foo.info         visa filen ./foo.info, sök inte i katalogen

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
sv: Använd klamrar för att ge ett komamndo som ett argument till @%s

en: User Option
sv: Användarflagga

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
sv: Vanligtvis anges FIL... som "apa.%c%c" för ett dokument "apa.texi".

en: Variable
sv: Variabel

en: Visit Info node `(info)Help'
sv: Besök Info-noden "(info)Help"

en: Visit as many menu items at once as possible
sv: Besök så många menyposter som möjligt samtidigt

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
sv: Välkommen till Info version %s. Skriv in \[get-help-window] för hjälp, \[menu-item] för menypost.

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
sv: När detta är "On" accepterar och visar Info ISO Latin-tecken

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
sv: När detta är "On" skräpsamlar Info filer som behövde packas upp

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
sv: När detta är "On" ändrar skapande eller borttagande av ett fönster
    storleken på andra fönster

en: When "On", errors cause the bell to ring
sv: När detta är "On" gör fel att klockan ringer

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
sv: När detta är "On" blinkar skärmen till istället för att klockan ringer

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
sv: När detta är "On" visas och försvinner fotnoter automatiskt

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
sv: När detta är "On" markeras delen av den matchade söksträngen

en: Where is command:
sv: Var är kommando:

en: Writing node %s...
sv: Skriver noden %s...

en: Yank back a previous kill
sv: Ryck tillbaka ett tidigare dödande

en: Yank back the contents of the last kill
sv: Ryck tillbaka innehållet i det senaste dödandet

en: You are already at the first page of this node.
sv: Du är redan på första sidan för denna nod.

en: You are already at the last page of this node.
sv: Du är redan på sista sidan för denna nod.

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
sv: Din infonyckelfil "%s" är för gammal -- kör infokey för att uppdatera den

en: [unexpected] cannot select column #%d in multitable
sv: [oväntat] kan inte välja kolumn %d i multitabell

en: [unexpected] invalid node name: `%s'
sv: [oväntat] ogiltigt nodnamn: "%s"

en: [unexpected] no html tag to pop
sv: [oväntat] ingen html-tagg att poppa

en: \ in macro expansion followed by `%s' instead of parameter name
sv: \ i makroutökning följdes av "%s" istället för parameternamn

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
sv: \%-10[beginning-of-node]  Gå till början på denna nod.

en: \%-10[dir-node]  Move to the `directory' node.  Equivalent to `\[goto-node] (DIR)'.
sv: \%-10[dir-node]  Gå till "directory"-noden. Likvärdigt med "g (DIR)".

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
sv: \%-10[end-of-node]  Gå till slutet på denna nod.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
sv: \%-10[get-info-help-node]  Starta Info-handboken.

en: \%-10[goto-node]  Move to node specified by name.
                  You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
sv: \%-10[goto-node]  Gå till den nod som anges.
                  Du kan även inkludera ett filnamn, som exempelvis
                  (FILNAMN)NODNAMN.

en: \%-10[history-node]  Move to the last node seen in this window.
sv: \%-10[history-node]  Gå till den sista noden i detta fönster.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index entries of this Info
                  file, and select the node referenced by the first entry found.
sv: \%-10[index-search]  Sök efter en angiven sträng i indexposterna i denna
                  Info-fil, och välj noden som refereras av den första posten
                  som hittas.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick last item in node's menu.
sv: \%-10[last-menu-item]  Välj det sista objektet i nodens meny.

en: \%-10[menu-digit]  Pick first ... ninth item in node's menu.
sv: \%-10[menu-digit]  Välj första ... nionde objektet i nodens meny.

en: \%-10[menu-item]  Pick menu item specified by name.
                  Picking a menu item causes another node to be selected.
sv: \%-10[menu-item]  Välj den menypost som anges med namn.
                  Att välja en menypost gör att en annan nod väljs.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to next hypertext link within this node.
sv: \%-10[move-to-next-xref]  Hoppa till nästa hypertextlänk i denna nod.

en: \%-10[move-to-prev-xref]  Skip to previous hypertext link within this node.
sv: \%-10[move-to-prev-xref]  Hoppa till nästa hypertextlänk i denna nod.

en: \%-10[next-line]  Scroll forward 1 line.
sv: \%-10[next-line]  Rulla en rad framåt.

en: \%-10[next-node]  Move to the "next" node of this node.
sv: \%-10[next-node]  Gå till nästa nod från denna nod.

en: \%-10[prev-line]  Scroll backward 1 line.
sv: \%-10[prev-line]  Rulla en rad bakåt.

en: \%-10[prev-node]  Move to the "previous" node of this node.
sv: \%-10[prev-node]  Gå till föregående nod från denna nod.

en: \%-10[quit-help]  Quit this help.
sv: \%-10[quit-help]  Avsluta denna hjälp.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
sv: \%-10[quit]  Avsluta Info helt.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward a page.
sv: \%-10[scroll-backward]  Rulla en sida bakåt.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward a page.
sv: \%-10[scroll-forward]  Rulla en sida framåt.

en: \%-10[search-backward]  Search backward for a specified string
                  and select the node in which the previous occurrence is found.
sv: \%-10[search-backward]  Sök bakåt efter en angiven sträng
                  och välj den nod i vilken nästa förekomst hittas.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string
                  and select the node in which the next occurrence is found.
sv: \%-10[search]  Sök framåt efter en angiven sträng
                  och välj den nod i vilken nästa förekomst hittas.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under cursor.
sv: \%-10[select-reference-this-line]  Följ hypertextlänken under markören.

en: \%-10[top-node]  Move to the Top node.  Equivalent to `\[goto-node] Top'.
sv: \%-10[top-node]  Gå till den översta noden. Likvärdigt med "g Top".

en: \%-10[up-node]  Move "up" from this node.
sv: \%-10[up-node]  Gå upp från denna nod.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
sv: \%-10[xref-item]  Följ en korsreferens. Läser namnet på en referens.

en: `%.40s...' is too long for expansion; not expanded
sv: "%.40s..." är för lång för expansion; inte expanderad

en: `%c%s' needs an argument `{...}', not just `%s'
sv: "%c%s" behöver ett argument "{...}", inte bara "%s"

en: `%c%s' needs something after it
sv: "%c%s" kräver någonting efter sig

en: `%s' has no Up field (perhaps incorrect sectioning?)
sv: "%s" har inget upp-fält (kanske felaktig avsnittsindelning?)

en: `%s' is invalid
sv: "%s" är ogiltigt

en: `%s' is not on any keys
sv: "%s" finns inte på några tangenter

en: `%s' omitted before output filename
sv: "%s" utelämnades innan utdatafilnamnet

en: `%s' omitted since writing to stdout
sv: "%s" utelämnades efter skrivning till standard ut

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
sv: "@end" förväntade "%s", men såg "%s"

en: `{' expected, but saw `%c'
sv: "{" förväntades, men såg "%c"

en: `}' expected, but saw `%c'
sv: "}" förväntades, men såg "%c"

en: action name too long
sv: åtgärdsnamnet är för långt

en: arguments to @%s ignored
sv: argument till @%s ignorerades

en: asis
sv: oförändrad

en: cannot create output file `%s'
sv: kan inte skapa utdatafilen "%s"

en: cannot open input file `%s'
sv: kan inte öppna indatafilen "%s"

en: display this help and exit
sv: visa denna hjälptext och avsluta

en: display version information and exit
sv: visa versionsinformation och avsluta

en: do not keep temporary files around after processing (default)
sv: behåll inte temporära filer efter behandling (standardalternativ)

en: end of file inside verb block
sv: filslut inuti verb-block

en: end of file inside verbatim block
sv: filslut inuti bokstavligt block

en: entry %s follows an entry with a secondary name
sv: posten %s följer på en post med ett sekundärt namn

en: error closing output file `%s'
sv: fel vid stängning av utdatafilen "%s"

en: error writing to `%s'
sv: fel vid skrivning till "%s"

en: excess command line argument `%s'
sv: för många kommandoradsargument "%s"

en: extra characters following action `%s'
sv: extra tecken följer på åtgärden "%s"

en: failure reopening %s
sv: misslyckande vid återöppnande av %s

en: here is the previous definition of `%s'
sv: här är den tidigare definitionen av "%s"

en: ignoring @tab outside of multitable
sv: ignorerar @tab utanför multitabell

en: ignoring stray text `%s' after @multitable
sv: ignorerar lös text "%s" efter @multitable

en: incorrect number of arguments
sv: felaktigt antal argument

en: insert
sv: infoga

en: invalid encoded character `%s'
sv: ogiltigt kodat tecken "%s"

en: keep temporary files around after processing
sv: behåll temporära filer efter behandling

en: key sequence too long
sv: nyckelsekvensen är för lång

en: lettering overflow, restarting at %c
sv: bokstaveringen har flödat över, startar om vid %c

en: macro `%s' previously defined
sv: makrot "%s" är redan definierat

en: menu item `%s' already exists, for file `%s'
sv: menyposten "%s" finns redan, för filen "%s"

en: mismatched @end %s with @%s
sv: @end %s och @%s passar inte

en: missing `=' immediately after variable name
sv: "=" saknas direkt efter variabelnamnet

en: missing action name
sv: åtgärdsnamn saknas

en: missing key sequence
sv: nyckelsekvens saknas

en: missing variable name
sv: variabelnamn saknas

en: more
sv: fler

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
sv: inga poster hittades för "%s"; ingenting togs bort

en: no index entries found for `%s'
sv: inga indexposter för "%s" hittades

en: no info dir entry in `%s'
sv: ingen info-katalogpost i "%s"

en: node `%s' has been referenced %d times
sv: noden "%s" har refererats %d gånger

en: none
sv: ingen

en: of
sv: av

en: on
sv: på

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
sv: din @top-nod ska kanske packas i @ifnottex istället för @ifinfo?

en: readline: Out of virtual memory!
sv: readline: Slut på virtuellt minne!

en: section too long
sv: avsnittet är för långt

en: send output to FILE
sv: skicka utdata till FIL

en: sorry, encoding `%s' not supported
sv: tyvärr, kodningen "%s" stöds inte

en: undefined flag: %s
sv: odefinierad flagga: %s

en: unknown action `%s'
sv: okänd åtgärd "%s"

en: unlikely character %c in @var
sv: osannolikt tecken %c i @var

en: unrecognized encoding name `%s'
sv: okänt kodningsnamn "%s"

en: unreferenced node `%s'
sv: orefererad nod "%s"

en: value too long
sv: värdet är för långt

en: variable name too long
sv: variabelnamnet är för långt

en: {No value for `%s'}
sv: {Inget värde för "%s"}
