GNU diffutils 2.7.10 - en to eo translation catalogue (179 entries)

en:   Either GFMT or LFMT may contain:
        %%  %
        %c'C'  the single character C
        %c'\OOO'  the character with octal code OOO
eo:   Kaj GFMT kaj LFMT povas enhavi:
        %% %
        %c'C'  la unuopa signo C
        %c'\000'  la signo kun okuma kodo OOO

en:   GFMT may contain:
        %<  lines from FILE1
        %>  lines from FILE2
        %=  lines common to FILE1 and FILE2
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}LETTER  printf-style spec for LETTER
          LETTERs are as follows for new group, lower case for old group:
            F  first line number
            L  last line number
            N  number of lines = L-F+1
            E  F-1
            M  L+1
eo:   GFMT povas enhavi:
        %<  linioj el DOSIERO1
        %>  linioj el DOSIERO2
        %=  linioj komunaj al DOSIERO1 kaj DOSIERO2
        %[-][LARĜO][.[PREC]]{doxX}LITERO  printf-stila specifo por LITERO
         LITEROJ estas jenaj por nova grupo, minuskle por malnova grupo:
           F  unua lininumero
           L  lasta lininumero
           N  nombro de linioj = L-F+1
           E  F-1
           M  L+1

en:   LFMT may contain:
        %L  contents of line
        %l  contents of line, excluding any trailing newline
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}n  printf-style spec for input line number
eo:   LFMT povas enhavi:
        %L  enhavo de linio
        %l  enhavo linio, sen eventuala linifino
        %[-][LARĜO][.[PREC]]{doxX}n  printf-stila specifo de lininumero

en:   LTYPE is `old', `new', or `unchanged'.  GTYPE is LTYPE or `changed'.
eo:   LTYPE estas 'old', 'new' aŭ 'unchanged'. GTYPE estas LTYPE aŭ 'changed'.

en:   Skip the first SKIP1 bytes of FILE1 and the first SKIP2 bytes of FILE2.
eo:   Ignori la unuajn N1 bitokojn de DOSIERO1 kaj la unuajn N2 bitokojn de DOSIERO2.

en: %s %s differ: byte %s, line %s
eo: %s %s malsamaj: bitoko %s, linio %s

en: %s %s differ: byte %s, line %s is %3o %s %3o %s
eo: %s %s malsamaj: bitoko %s, linio %s estas %3o %s %3o %s

en: %s: diff failed:
eo: %s: diff malsukcesis:

en: %s: illegal option -- %c
eo: %s: nepermesita opcio -- %c.

en: %s: invalid option -- %c
eo: %s: nevalida opcio -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio '%c%s' ne permesas argumenton

en: %s: option `%s' is ambiguous
eo: %s: opcio '%s' estas plursenca

en: %s: option `%s' requires an argument
eo: %s opcio '%s' postulas argumenton

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio '--%s' ne permesas argumenton

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio '-W %s' ne permesas argumenton

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
eo: %s: opcio '-W %s' estas plursenca

en: %s: option requires an argument -- %c
eo: %s: opcio postulas argumenton -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
eo: %s: nekonata opcio '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
eo: %s: nekonata opcio '--%s'

en: --GTYPE-group-format=GFMT  Similar, but format GTYPE input groups with GFMT.
eo: --GTYPE-group-format=GFMT  Simile, sed montri GTYPE-enig-grupojn per GFMT.

en: --LTYPE-line-format=LFMT  Similar, but format LTYPE input lines with LFMT.
eo: --LTYPE-line-format=LFMT  Simile, sed montri LTYPE-enig-grupojn per LFMT.

en: --binary  Read and write data in binary mode.
eo: --binary  Legi kaj skribi datenojn binare.

en: --diff-program=PROGRAM  Use PROGRAM to compare files.
eo: --diff-program=PROGRAMO  Uzi PROGRAMOn por kompari dosierojn.

en: --from-file and --to-file both specified
eo: --from-file kaj --to-file ambaŭ specifitaj

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
eo: --from-file=DOS1   Kompari DOS1 kun ĉiuj argumentoj. DOS1 povas esti dosierujo.

en: --help  Output this help.
eo: --help  Montri ĉi tiun helpon.

en: --horizon-lines=NUM  Keep NUM lines of the common prefix and suffix.
eo: --horizon-lines=NOM  Gardi NOM liniojn de la komuna prefikso kaj sufikso.

en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
eo: --ignore-file-name-case  Ignori usklecon en komparado de dosiernomoj.

en: --line-format=LFMT  Similar, but format all input lines with LFMT.
eo: --line-format=LFMT  Simile, sed montri ĉiujn enigliniojn per LFMT.

en: --no-ignore-file-name-case  Consider case when comparing file names.
eo: --no-ignore-file-name-case  Konsideri usklecon en komparado de dosiernomoj.

en: --normal  Output a normal diff.
eo: --normal  Eligi normalan diferencaron.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
eo: --speed-large-files  Atendi grandajn dosierojn kaj multajn disajn ŝanĝetojn.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
eo: --strip-trailing-cr  Forigi linifinan CR ĉe enigo.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
eo: --to-file=DOS2   Kompari ĉiujn argumentoj kun DOS2. DOS2 povas esti dosierujo.

en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
eo: --unidirectional-new-file  Trakti mankantajn unuajn dosierojn kiel malplenajn.

en: -3  --easy-only  Output unmerged nonoverlapping changes.
eo: -3  --easy-only  Eligi nekunfanditajn neinterkovriĝantajn ŝanĝojn.

en: -A  --show-all  Output all changes, bracketing conflicts.
eo: -A  --show-all  Eligi ĉiujn ŝanĝojn, kun konfliktoj en parentezoj.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
eo: -B  --ignore-blank-lines  Ignori ŝanĝojn, kies linioj estas malplenaj.

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
eo: -D NOMO  --ifdef=NOMO  Eligi kunfanditan dosieron por montri '#ifdef NOMO'-diferencojn.

en: -D option not supported with directories
eo: opcio -D ne eblas kun dosierujoj

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
eo: -E  --ignore-tab-expansion  Ignori ŝanĝojn kaŭzatajn de TAB-oj.

en: -E  --show-overlap  Output unmerged changes, bracketing conflicts.
eo: -E  --show-overlap  Eligi nekunfanditajn ŝanĝojn, kun konfliktoj en parentezoj.

en: -H  --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
eo: -H  --speed-large-files  Atendi grandajn dosierojn kaj multajn disajn ŝanĝetojn.

en: -I RE  --ignore-matching-lines=RE  Ignore changes whose lines all match RE.
eo: -I RE  --ignore-matching-lines=RE  Ignori ŝanĝojn, kies linioj ĉiuj kongruas kun RE.

en: -L LABEL  --label=LABEL  Use LABEL instead of file name.
eo: -L ETIK   --label=ETIK   Uzi ETIKedon anstataŭ la dosiernomo.

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
eo: -N  --new-file  Trakti mankantajn dosierojn kiel malplenajn.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
eo: -S DOS   --starting-file=DOS   Komenci per DOSiero, komparante dosierujojn.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
eo: -T  --initial-tab  Ĝustigi TABojn per antaŭmetado de spaceto.

en: -W  --ignore-all-space  Ignore all white space.
eo: -W  --ignore-all-space  Ignori ĉian blankan spacon.

en: -X  Output overlapping changes, bracketing them.
eo: -X  Eligi interkovriĝantajn ŝanĝojn, en parentezoj.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
eo: -X DOS   --exclude-from=DOS   Ignori dosierojn, kiuj kongruas kun iu ŝablono en DOSiero.

en: -a  --text  Treat all files as text.
eo: -a  --text  Trakti ĉiujn dosierojn kiel tekstajn.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
eo: -b  --ignore-space-change  Ignori ŝanĝojn en blanka spaco.

en: -b  --print-bytes  Print differing bytes.
eo: -b  --print-bytes  Eligi diferencajn bitokojn.

en: -c  -C NUM  --context[=NUM]  Output NUM (default 3) lines of copied context.
    -u  -U NUM  --unified[=NUM]  Output NUM (default 3) lines of unified context.
      --label LABEL  Use LABEL instead of file name.
      -p  --show-c-function  Show which C function each change is in.
      -F RE  --show-function-line=RE  Show the most recent line matching RE.
eo: -c  -C NOM  --context[=NOM]   Eligi NOM (implicite 3) liniojn da kopiita kunteksto.
    -u  -U NOM  --unified[=NOM]   Eligi NOM (implicite 3) liniojn da unuigita kunteksto.
      --label ETIK  Uzi ETIKedon anstataŭ dosiernomo.
      -p  --show-c-function  Montri, en kiu C-funkcio estas ĉiu ŝanĝo.
      -F RE  -show-function-line=RE  Montri la plej lastan linion, kiu kongruas kun RE.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
eo: -d  --minimal  Pene serĉi malpli grandan aron da ŝanĝoj.

en: -e  --ed  Output an ed script.
eo: -e  --ed  Eligi ed-programeton.

en: -e  --ed  Output unmerged changes from OLDFILE to YOURFILE into MYFILE.
eo: -e  --ed  Eligi nekunfanditajn ŝanĝojn de OLDFILE al YOURFILE en MYFILE.

en: -i  --ignore-case  Consider upper- and lower-case to be the same.
eo: -i  --ignore-case  Trakti majusklojn kaj minusklojn kiel samajn.

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
eo: -i  --ignore-case  Ignori diferencojn en uskleco en dosierenhavo.

en: -i  Append `w' and `q' commands to ed scripts.
eo: -i  Aldoni la komandojn 'w' kaj 'q' al ed-programetoj.

en: -i SKIP  --ignore-initial=SKIP  Skip the first SKIP bytes of input.
eo: -i N  --ignore-initial=N  Ignori la unuajn N bitokojn de la enigo.

en: -i SKIP1:SKIP2  --ignore-initial=SKIP1:SKIP2
eo: -i N1:N2  --ignore-initial=N1:N2

en: -l  --left-column  Output only the left column of common lines.
eo: -l  --left-column  Montri nur la maldekstran kolumnon de komunaj linioj.

en: -l  --paginate  Pass the output through `pr' to paginate it.
eo: -l  --paginate  Pasigi la eligon tra 'pr' por enpaĝigi ĝin.

en: -l  --verbose  Output byte numbers and values of all differing bytes.
eo: -l  --verbose  Eligi indeksojn kaj kodojn de ĉiuj diferencaj bitokoj.

en: -m  --merge  Output merged file instead of ed script (default -A).
eo: -m  --merge  Eligi kunfanditan dosieron anstataŭ ed-programeto (implicite -A).

en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
eo: -n  --rcs  Eligi diferencaron en RCS-formo.

en: -n LIMIT  --bytes=LIMIT  Compare at most LIMIT bytes.
eo: -n LIMO  --bytes=LIMO  Kompari maksimume LIMO bitokojn.

en: -o FILE  --output=FILE  Operate interactively, sending output to FILE.
eo: -o DOS   --output=DOS   Funkcii interage, sendante eligon al DOSiero.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
eo: -q  --brief  Eligi nur, ĉu la dosieroj estas malsamaj.

en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
eo: -r  --recursive  Rekurse kompari trovitajn subdosierujojn.

en: -s  --quiet  --silent  Output nothing; yield exit status only.
eo: -s  --quiet  --silent  Eligi nenion; doni nur elig-valoron.

en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
eo: -s  --report-identical-files  Raporti, kiam du dosieroj estas samaj.

en: -s  --suppress-common-lines  Do not output common lines.
eo: -s  --suppress-common-lines  Ne eligi komunajn liniojn.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
eo: -t  --expand-tabs  Konverti TABojn al spacetoj en la eligo.

en: -v  --version  Output version info.
eo: -v  --version  Eligi informojn pri la versio.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
eo: -w  --ignore-all-space  Ignori ĉian blankan spacon.

en: -w NUM  --width=NUM  Output at most NUM (default 130) columns per line.
eo: -w NOM  --width=NOM  Eligi maksimume NOM (implicite 130) signojn en linio.

en: -x  --overlap-only  Output overlapping changes.
eo: -x  --overlap-only  Eligi interkovriĝantajn ŝanĝojn.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
eo: -x ŜAB  --exclude=ŜAB  Ignori dosierojn, kiuj kongruas kun ŜABlono.

en: -y  --side-by-side  Output in two columns.
      -W NUM  --width=NUM  Output at most NUM (default 130) print columns.
      --left-column  Output only the left column of common lines.
      --suppress-common-lines  Do not output common lines.
eo: -y  --side-by-side  Eligi en du kolumnoj.
      -W NOM  --width=NOM  Eligi maksimume NOM (implicite 130) signojn en linio.
      --left-column  Eligi nur la maldekstran kolumnon de komunaj linioj.
      --suppress-common-lines  Ne eligi komunajn liniojn.

en: Binary files %s and %s differ
eo: Binaraj dosieroj %s kaj %s estas malsamaj

en: Common subdirectories: %s and %s
eo: Komunaj subdosierujoj: %s kaj %s

en: Compare files line by line.
eo: Kompari dosierojn linion post linio.

en: Compare three files line by line.
eo: Kompari tri dosierojn linion post linio.

en: Compare two files byte by byte.
eo: Kompari du dosierojn bitokon post bitoko.

en: FILES are `FILE1 FILE2' or `DIR1 DIR2' or `DIR FILE...' or `FILE... DIR'.
eo: DOSIEROJ estas 'DOSIERO1 DOSIERO2' aŭ 'DOSIERUJO1 DOSIERUJO2' aŭ DOSIERUJO DOSIERO...' aŭ 'DOSIERO... DOSIERUJO'.

en: File %s is a %s while file %s is a %s
eo: Dosiero %s estas %s, dum dosiero %s estas %s

en: Files %s and %s are identical
eo: Dosieroj %s kaj %s estas samaj

en: Files %s and %s differ
eo: Dosieroj %s kaj %s estas malsamaj

en: If --from-file or --to-file is given, there are no restrictions on FILES.
eo: Se --from-file aŭ --to-file estas donita, ne estas limigoj de DOSIEROJ.

en: If a FILE is `-' or missing, read standard input.
eo: Se DOSIERO estas '-' aŭ mankas, legi la normalan enigon.

en: If a FILE is `-', read standard input.
eo: Se DOSIERO estas '-', legi la normalan enigon.

en: Invalid back reference
eo: Nevalida retroreferenco

en: Invalid character class name
eo: Nevalida nomo de signoklaso

en: Invalid collation character
eo: Nevalida ordiga signo

en: Invalid content of \{\}
eo: Nevalida kunteksto de \{\}

en: Invalid preceding regular expression
eo: Nevalida antaŭa regula esprimo

en: Invalid range end
eo: Nevalida fino de gamo

en: Invalid regular expression
eo: Nevalida regula esprimo

en: Memory exhausted
eo: Memoro elĉerpiĝis

en: No match
eo: Nenia trafo

en: No newline at end of file
eo: Mankas linifino ĉe fino de dosiero

en: No previous regular expression
eo: Mankas antaŭa regula esprimo

en: Only in %s: %s
eo: Nur en %s: %s

en: Premature end of regular expression
eo: Neatendita fino de regula esprimo

en: Regular expression too big
eo: Regula esprimo estas tro granda

en: Report bugs to <bug-gnu-utils@gnu.org>.
eo: Raportu pri cimoj al <bug-gnu-utils@gnu.org>.

en: SKIP values may be followed by the following multiplicative suffixes:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
eo: Valoroj povas esti sekvataj de la sekvaj multobligaj sufiksoj:
    kB 1000, K 1024, MB 1 000 000, M 1 048 576,
    GB 1 000 000 000, G 1 073 741 824, kaj tiel plu por T, P, E, Z, Y.

en: SKIP1 and SKIP2 are the number of bytes to skip in each file.
eo: N1 kaj N2 estas la nombro de bitokoj ignorendaj en ĉiu dosiero.

en: Side-by-side merge of file differences.
eo: Ĉeflanka kunfando de dosierodiferencoj.

en: Success
eo: Sukceso

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute copies of this program
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
eo: Ĉi tiu programo venas kun NENIA GARANTIO, laŭ la grado permesata de juro.
    Vi rajtas redistribui kopiojn de ĉi tiu programo
    laŭ la kondiĉoj de la Ĝenerala Publika Rajtigilo de GNU.
    Por pli da informoj pri ĉi tiaj afero, vidu la dosieron COPYING.

en: Trailing backslash
eo: '\' ĉe la fino

en: Try `%s --help' for more information.
eo: Provu '%s --help' por pli da informoj.

en: Unknown system error
eo: Nekonata sistemeraro

en: Unmatched ( or \(
eo: Neparigita ( aŭ \(

en: Unmatched ) or \)
eo: Neparigita ) aŭ \)

en: Unmatched [ or [^
eo: Neparigita [ aŭ [^

en: Unmatched \{
eo: Neparigita \{

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
eo: Uzado: %s [OPCIO]... DOSIERO1 DOSIERO2

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 [FILE2 [SKIP1 [SKIP2]]]
eo: Uzado: %s [OPCIO]... DOSIERO1 [DOSIERO2 [N1 [N2]]]

en: Usage: %s [OPTION]... FILES
eo: Uzado: %s [OPCIO]... DOSIEROJ

en: Usage: %s [OPTION]... MYFILE OLDFILE YOURFILE
eo: Uzado: %s [OPCIO]... MYFILE OLDFILE YOURFILE

en: Written by Paul Eggert, Mike Haertel, David Hayes,
    Richard Stallman, and Len Tower.
eo: Verkite de Paul Eggert, Mike Haertel, David Hayes,
    Richard Stallman, kaj Len Tower.

en: Written by Randy Smith.
eo: Verkite de Randy Smith.

en: Written by Thomas Lord.
eo: Verkite de Thomas Lord.

en: Written by Torbjorn Granlund and David MacKenzie.
eo: Verkite de Torbjorn Granlund kaj David MacKenzie.

en: `-%ld' option is obsolete; omit it
eo: opcio '-%ld' estas malnova; ellasu ĝin

en: `-%ld' option is obsolete; use `-%c %ld'
eo: opcio '-%ld' estas malnova; uzu '-%c %ld'

en: `-' specified for more than one input file
eo: '-' donita por pli ol unu enigdosiero

en: block special file
eo: blokaparatdosiero

en: both files to be compared are directories
eo: ambaŭ komparendaj dosieroj estas dosierujoj

en: cannot compare `-' to a directory
eo: ne povas kompari '-' kun dosierujo

en: cannot compare file names `%s' and `%s'
eo: ne povas kompari dosiernomojn '%s' kaj '%s'

en: cannot interactively merge standard input
eo: ne povas interage kunfandi la normalan enigon

en: character special file
eo: signoaparatdosiero

en: cmp: EOF on %s
eo: cmp: EOF ĉe %s

en: conflicting %s option value `%s'
eo: malkongrua valoro de opcio %s: '%s'

en: conflicting output style options
eo: malkongruaj opcioj pri eligostilo

en: conflicting width options
eo: malkongruaj opcioj pri larĝo

en: directory
eo: dosierujo

en: ed:	Edit then use both versions, each decorated with a header.
    eb:	Edit then use both versions.
    el:	Edit then use the left version.
    er:	Edit then use the right version.
    e:	Edit a new version.
    l:	Use the left version.
    r:	Use the right version.
    s:	Silently include common lines.
    v:	Verbosely include common lines.
    q:	Quit.
eo: ed:	redakti kaj uzi ambaŭ versiojn, ĉiu kun ĉapaĵo
    eb:	redakti kaj uzi ambaŭ versiojn
    el:	redakti kaj uzi maldekstran version
    er:	redakti kaj uzi dekstran version
    e:	redakti novan version
    l:	uzi maldekstran version
    r:	uzi dekstran version
    s:	silente transpreni komunajn liniojn
    v:	laŭte transpreni komunajn liniojn
    q:	fini

en: extra operand `%s'
eo: kroma argumento '%s'

en: incompatible options
eo: malkongruaj opcioj

en: input file shrank
eo: enigdosiero ŝrumpis

en: internal error: invalid diff type in process_diff
eo: interna eraro: nevalida diff-speco en process_diff

en: internal error: invalid diff type passed to output
eo: interna eraro: nevalida diff-speco donita al eligo

en: internal error: screwup in format of diff blocks
eo: interna eraro: fuŝo en formato de diff-blokoj

en: invalid --bytes value `%s'
eo: nevalida valoro '%s' de --bytes

en: invalid --ignore-initial value `%s'
eo: nevalida valoro '%s' de --ignore-initial

en: invalid context length `%s'
eo: nevalida longo '%s' de kunteksto

en: invalid diff format; incomplete last line
eo: nevalida diff-formato; malkompleta lasta linio

en: invalid diff format; incorrect leading line chars
eo: nevalida diff-formato; malĝusta signo en antaŭa linio

en: invalid diff format; invalid change separator
eo: nevalida diff-formato; nevalida ŝanĝ-apartigilo

en: invalid horizon length `%s'
eo: nevalida horizonta longo '%s'

en: invalid width `%s'
eo: nevalida larĝo '%s'

en: memory exhausted
eo: memoro elĉerpiĝis

en: message queue
eo: mesaĝovico

en: missing operand after `%s'
eo: argumento mankas post '%s'

en: options -l and -s are incompatible
eo: opcioj -l kaj -s malkongruas

en: pagination not supported on this host
eo: dispaĝigo ne eblas kun ĉi tiu sistemo

en: program error
eo: programeraro

en: read failed
eo: legeraro

en: regular empty file
eo: normala malplena dosiero

en: regular file
eo: normala dosiero

en: semaphore
eo: semaforo

en: shared memory object
eo: komuna memoro

en: socket
eo: konektilo

en: stack overflow
eo: stako tro granda

en: standard output
eo: normala eligo

en: subsidiary program `%s' failed
eo: subprogramo '%s' malsukcesis

en: subsidiary program `%s' not executable
eo: subprogramo '%s' ne rulebla

en: subsidiary program `%s' not found
eo: subprogramo '%s' ne trovita

en: too many file label options
eo: tro da dosieretikedopcioj

en: typed memory object
eo: tipita memora objekto

en: weird file
eo: stranga dosiero

en: write failed
eo: skriberaro
