make 3.81-b3 - en to fi translation catalogue (354 entries)

en: 
    # %u `vpath' search paths.
fi: 
    # %u "vpath"-hakupolkua.

en: 
    # %u implicit rules, %u
fi: 
    # %u oletussääntöä, %u

en: 
    # %u pattern-specific variable values
fi: 
    # %u hahmokohtaista muuttuja-arvoa

en: 
    # Directories
fi: 
    # Hakemistot

en: 
    # Files
fi: 
    # Tiedostot

en: 
    # Finished Make data base on %s
fi: 
    # Make-tietokanta saatu valmiiksi %s

en: 
    # General (`VPATH' variable) search path:
    #
fi: 
    # Yleinen ("VPATH"-muuttuja) hakupolku:
    #

en: 
    # Implicit Rules
fi: 
    # Oletussäännöt

en: 
    # Make data base, printed on %s
fi: 
    # Make-tietokanta, tulostettu %s

en: 
    # No general (`VPATH' variable) search path.
fi: 
    # Ei yleistä ("VPATH"-muuttuja) hakupolkua.

en: 
    # No implicit rules.
fi: 
    # Ei oletussääntöjä.

en: 
    # No pattern-specific variable values.
fi: 
    # Ei hahmokohtaisia muuttuja-arvoja.

en: 
    # Pattern-specific Variable Values
fi: 
    # Hahmokohtaisia muuttujien arvoja

en: 
    # VPATH Search Paths
fi: 
    # VPATH-hakupolut

en: 
    # Variables
fi: 
    # Muuttujat

en: 
    # files hash-table stats:
    #
fi: 
    # tilasto tiedostojen hajautustaulusta:
    #

en: 
    %sThis program built for %s
fi: 
    %sTämä ohjelma on käännetty järjestelmälle %s.

en: 
    %sThis program built for %s (%s)
fi: 
    %sTämä ohjelma on käännetty järjestelmälle %s (%s).

en: 
    Counted %d args in failed launch
fi: 
    Laskettiin %d argumenttia epäonnistuneessa käynnistyksessä

en: 
    This program built for %s
fi: 
    Tämä ohjelma on käännetty järjestelmälle %s.

en: 
    This program built for %s (%s)
fi: 
    Tämä ohjelma on käännetty järjestelmälle %s (%s).

en:   --debug[=FLAGS]             Print various types of debugging information.
fi:   --debug[=LIPUT]             Näytä monenlaisia vianetsintätietoja.

en:   --no-print-directory        Turn off -w, even if it was turned on implicitly.
fi:   --no-print-directory        Kumoa -w, vaikka se olisi käytössä oletuksena.

en:   --warn-undefined-variables  Warn when an undefined variable is referenced.
fi:   --warn-undefined-variables  Varoita viittauksista määrittelemättömiin
                                    muuttujiin.

en:   -B, --always-make           Unconditionally make all targets.
fi:   -B, --always-make           Tuota kaikki kohteet ehdoitta.

en:   -C DIRECTORY, --directory=DIRECTORY
                                  Change to DIRECTORY before doing anything.
fi:   -C HAKEMISTO, --directory=HAKEMISTO
                                  Siirry HAKEMISTOon ennen jatkamista.

en:   -I DIRECTORY, --include-dir=DIRECTORY
                                  Search DIRECTORY for included makefiles.
fi:   -I HAKEMISTO, --include-dir=HAKEMISTO
                                  Etsi sisällytettäviä makefile:ja HAKEMISTOsta.

en:   -L, --check-symlink-times   Use the latest mtime between symlinks and target.
fi:   -L, --check-symlink-times   Käytä uusinta mtime-aikaa symlinkkien ja
                                    kohteen välillä.

en:   -R, --no-builtin-variables  Disable the built-in variable settings.
fi:   -R, --no-builtin-variables  Poista käytöstä sisäiset muuttuja-asetukset.

en:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Turns off -k.
fi:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Kumoaa valitsimen -k.

en:   -W FILE, --what-if=FILE, --new-file=FILE, --assume-new=FILE
                                  Consider FILE to be infinitely new.
fi:   -W TIEDOSTO, --what-if=TIEDOSTO, --new-file=TIEDOSTO, --assume-new=TIEDOSTO
                                  Käsittele TIEDOSTO aina uutena.

en:   -b, -m                      Ignored for compatibility.
fi:   -b, -m                      Yhteensopivuuden vuoksi jätetään huomiotta.

en:   -d                          Print lots of debugging information.
fi:   -d                          Näytä runsaasti vianetsintätietoja.

en:   -e, --environment-overrides
                                  Environment variables override makefiles.
fi:   -e, --environment-overrides
                                  Ympäristömuuttujat kumoavat makefile-tiedostot.

en:   -f FILE, --file=FILE, --makefile=FILE
                                  Read FILE as a makefile.
fi:   -f TIEDOSTO, --file=TIEDOSTO, --makefile=TIEDOSTO
                                  Käytä TIEDOSTOa makefile-tiedostona.

en:   -h, --help                  Print this message and exit.
fi:   -h, --help                  Näytä tämä viesti ja poistu.

en:   -i, --ignore-errors         Ignore errors from commands.
fi:   -i, --ignore-errors         Älä huomioi suoritettujen komentojen virheitä.

en:   -j [N], --jobs[=N]          Allow N jobs at once; infinite jobs with no arg.
fi:   -j [N], --jobs[=N]          Salli N yhtäaikaista työtä; ilman N:ää ääretön.

en:   -k, --keep-going            Keep going when some targets can't be made.
fi:   -k, --keep-going            Jatka vaikka joidenkin kohteiden tuottaminen
                                    epäonnistuisi.

en:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Don't start multiple jobs unless load is below N.
fi:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Älä aloita useita töitä ellei kuormitus alle N.

en:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Don't actually run any commands; just print them.
fi:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Näytä ajettavat komennot, älä käynnistä niitä.

en:   -o FILE, --old-file=FILE, --assume-old=FILE
                                  Consider FILE to be very old and don't remake it.
fi:   -o TIEDOSTO, --old-file=TIEDOSTO, --assume-old=TIEDOSTO
                                  Käsittele TIEDOSTO vanhana, älä tuota sitä.

en:   -p, --print-data-base       Print make's internal database.
fi:   -p, --print-data-base       Näytä make:in sisäinen tietokanta.

en:   -q, --question              Run no commands; exit status says if up to date.
fi:   -q, --question              Älä aja komentoja; paluuarvo kertoo ajan-
                                    tasaisuuden.

en:   -r, --no-builtin-rules      Disable the built-in implicit rules.
fi:   -r, --no-builtin-rules      Poista käytöstä sisäiset oletussäännöt.

en:   -s, --silent, --quiet       Don't echo commands.
fi:   -s, --silent, --quiet       Älä kaiuta komentoja.

en:   -t, --touch                 Touch targets instead of remaking them.
fi:   -t, --touch                 Kosketa kohteita tuottamisen sijaan.

en:   -v, --version               Print the version number of make and exit.
fi:   -v, --version               Näytä make:in versionumero ja poistu.

en:   -w, --print-directory       Print the current directory.
fi:   -w, --print-directory       Näytä nykyinen hakemisto.

en:   Date %s
fi:   Päiväys %s

en:   Ignoring VPATH name `%s'.
fi:   Ei huomioida VPATH-nimeä "%s".

en:   uid = %d, gid = %d, mode = 0%o.
fi:   uid = %d, gid = %d, oikeudet = 0%o.

en:  (built-in):
fi:  (sisäänrakennettu):

en:  (core dumped)
fi:  (muisti vedostettu)

en:  (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
fi:  (ehkä tarkoitit sarkainta eikä kahdeksaa välilyöntiä?)

en:  (don't care)
fi:  (ei välitetä)

en:  (from `%s', line %lu)
fi:  (tiedostosta "%s", rivi %lu)

en:  (from `%s', line %lu):
fi:  (tiedostosta "%s", rivi %lu):

en:  (name might be truncated)
fi:  (nimi voi olla typistynyt)

en:  (no ~ expansion)
fi:  (ei ~-laajennusta)

en:  (remote)
fi:  (etä)

en:  (search path)
fi:  (hakupolku)

en:  files,
fi:  tiedostoa,

en:  impossibilities
fi:  mahdottomuutta

en:  impossibilities in %lu directories.
fi:  mahdottomuutta %lu hakemistossa.

en:  so far.
fi:  tähän mennessä.

en: #  A default, MAKEFILES, or -include/sinclude makefile.
fi: #  Oletus-, MAKEFILES- tai -include/sinclude -makefile-tiedosto.

en: #  Also makes:
fi: #  Tuotetaan myös:

en: #  Command-line target.
fi: #  Komentorivikohde.

en: #  Commands currently running (THIS IS A BUG).
fi: #  Ajossa olevat komennot (TÄMÄ ON OHJELMISTOVIKA).

en: #  Dependencies commands running (THIS IS A BUG).
fi: #  Ajossa olevat riippuvuuskomennot (TÄMÄ ON OHJELMISTOVIKA).

en: #  Failed to be updated.
fi: #  Päivitys epäonnistui.

en: #  File does not exist.
fi: #  Tiedosto ei ole olemassa.

en: #  File has been updated.
fi: #  Tiedosto on päivitetty.

en: #  File has not been updated.
fi: #  Tiedostoa ei ole päivitetty.

en: #  File is an intermediate prerequisite.
fi: #  Tiedosto on välitason ennakkoehto.

en: #  File is very old.
fi: #  Tiedosto on hyvin vanha.

en: #  Implicit rule search has been done.
fi: #  Oletussääntöhaku on suoritettu.

en: #  Implicit rule search has not been done.
fi: #  Oletussääntöhakua ei ole suoritettu.

en: #  Invalid value in `command_state' member!
fi: #  Virheellinen arvo "command_state"-jäsenessä!

en: #  Invalid value in `update_status' member!
fi: #  Virheellinen arvo "update_status"-jäsenessä!

en: #  Last modified %s
fi: #  Viimeksi muutettu %s

en: #  Modification time never checked.
fi: #  Muutosaikaa ei koskaan tarkastettu.

en: #  Needs to be updated (-q is set).
fi: #  Vaatii päivitystä (-q on asetettu).

en: #  Phony target (prerequisite of .PHONY).
fi: #  Valekohde (ennakkoehto .PHONY:lle).

en: #  Precious file (prerequisite of .PRECIOUS).
fi: #  Arvokas tiedosto (ennakkoehto .PRECIOUS:ille).

en: #  Successfully updated.
fi: #  Päivitetty onnistuneesti.

en: #  commands to execute
fi: #  käynnisetttävät komennot

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]):
fi: # %s (laite %d, i-solmu [%d,%d,%d]):

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]): could not be opened.
fi: # %s (laite %d, i-solmu [%d,%d,%d]): ei voitu avata.

en: # %s (device %ld, inode %ld):
fi: # %s (laite %ld, i-solmu %ld):

en: # %s (device %ld, inode %ld): could not be opened.
fi: # %s (laite %ld, i-solmu %ld): ei voitu avata.

en: # %s (key %s, mtime %d):
fi: # %s (avain %s, maika %d:

en: # %s (key %s, mtime %d): could not be opened.
fi: # %s (avain %s, maika %d): ei voitu avata.

en: # %s: could not be stat'd.
fi: # %s: tilaa ei voitu lukea.

en: # No `vpath' search paths.
fi: # Ei "vpath"-hakupolkuja.

en: # Not a target:
fi: # Ei kohde:

en: # variable set hash-table stats:
fi: # muuttujajoukon hajautustaulutilastot:

en: $SHELL changed (was `%s', now `%s')
fi: $SHELL muuttunut (oli "%s", nyt "%s")

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
fi: %s (rivi %d) Väärä kuoriympäristö (!unixy && !batch_mode_shell)

en: %s is suspending for 30 seconds...
fi: %s keskeytyy 30 sekunniksi...

en: %s: Command not found
fi: %s: Komentoa ei löytynyt

en: %s: Entering an unknown directory
fi: %s: Siirrytään tuntemattomaan hakemistoon

en: %s: Entering directory `%s'
fi: %s: Siirrytään hakemistoon "%s"

en: %s: Leaving an unknown directory
fi: %s: Poistutaan tuntemattomasta hakemistosta

en: %s: Leaving directory `%s'
fi: %s: Poistutaan hakemistosta "%s"

en: %s: Shell program not found
fi: %s: Kuoriohjelmaa ei löytynyt

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
fi: %s: Aikaleima ei ole sallitulla välillä, korvataan %s

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: virheellinen valitsin -- %c

en: %s: invalid option -- %c
fi: %s: virheellinen valitsin -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "%c%s" ei salli argumenttia

en: %s: option `%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin "%s" on moniselitteinen

en: %s: option `%s' requires an argument
fi: %s: valitsin "%s" vaatii argumentin

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "--%s" ei salli argumenttia

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin "-W %s" ei salli argumenttia

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin "-W %s" on moniselitteinen

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin "--%s"

en: %s: user %lu (real %lu), group %lu (real %lu)
fi: %s: käyttäjä %lu (todellinen %lu), ryhmä %lu (todellinen %lu)

en: %sNo rule to make target `%s'%s
fi: %sKohteen "%s" tuottamiseen ei ole sääntöä%s

en: %sNo rule to make target `%s', needed by `%s'%s
fi: %1$s"%3$s"-kohteen tarvitseman kohteen "%2$s" tuottamiseen ei ole sääntöä%4$s

en: %sThis is free software; see the source for copying conditions.
    %sThere is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
    %sPARTICULAR PURPOSE.
fi: %sTämä on vapaa ohjelmisto; katso kopiointiehdot lähdekoodista.
    %sTakuuta EI ole, ei edes KAUPALLISESTI HYVÄKSYTTÄVÄSTÄ LAADUSTA tai
    %sSOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN.

en: %s[%u]: Entering an unknown directory
fi: %s[%u]: Siirrytään tuntemattomaan hakemistoon

en: %s[%u]: Entering directory `%s'
fi: %s[%u]: Siirrytään hakemistoon "%s"

en: %s[%u]: Leaving an unknown directory
fi: %s[%u]: Poistutaan tuntemattomasta hakemistosta

en: %s[%u]: Leaving directory `%s'
fi: %s[%u]: Poistutaan hakemistosta "%s"

en: *** Archive member `%s' may be bogus; not deleted
fi: *** Arkistojäsen "%s" voi olla viallinen - ei poisteta

en: *** Break.
fi: *** Katkaisu.

en: *** Deleting file `%s'
fi: *** Poistetaan tiedosto "%s"

en: *** Deleting intermediate file `%s'
fi: *** Poistetaan aputiedosto "%s"

en: *** Waiting for unfinished jobs....
fi: *** Odotetaan keskeneräisiä töitä....

en: *** Warning: .LOW_RESOLUTION_TIME file `%s' has a high resolution time stamp
fi: *** Varoitus: .LOW_RESOLUTION_TIME-tiedostolla "%s" on korkearesoluutioinen aikaleima

en: *** [%s] Archive member `%s' may be bogus; not deleted
fi: *** [%s] Arkistojäsen "%s" voi olla viallinen - ei poisteta

en: *** [%s] Deleting file `%s'
fi: *** [%s] Poistetaan tiedosto "%s"

en: *** [%s] Error %d
fi: *** [%s] Virhe %d

en: *** [%s] Error 0x%x
fi: *** [%s] Virhe 0x%x

en: *** [%s] Error 0x%x (ignored)
fi: *** [%s] Virhe 0x%x (ei huomioida)

en: -warning, CTRL-Y will leave sub-process(es) around.
fi: -varoitus, Ctrl-Y jättää aliprosessi(n/t) käyntiin.

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
fi: -varoitus, Ctrl-Y-käsittely on ehkä otettava uudelleen käyttöön DCL:stä.

en: .  Stop.
fi: . Seis.

en: .DEFAULT_GOAL contains more than one target
fi: .DEFAULT_GOAL sisältää yli yhden kohteen

en: .LIBPATTERNS element `%s' is not a pattern
fi: .LIBPATTERNS-elementti "%s" ei ole hahmo

en: ; using VPATH name `%s'
fi: ; käytetään VPATH-nimeä "%s"

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Alarm clock
fi: Herätyskello

en: Avoiding implicit rule recursion.
fi: Vältetään oletussääntörekursio.

en: BUG: num_pattern_rules wrong!  %u != %u
fi: VIKA: num_pattern_rules väärä! %u != %u

en: BUILTIN CD %s
fi: SISÄÄNRAKENNETTU CD %s

en: BUILTIN RM %s
fi: SISÄÄNRAKENNETTU RM %s

en: BUILTIN [%s][%s]
fi: SISÄÄNRAKENNETTU [%s][%s]

en: Bad system call
fi: Virheellinen järjestelmäkutsu

en: Broken pipe
fi: Katkennut putki

en: Bus error
fi: Väylävirhe

en: CPU time limit exceeded
fi: Suoritinaikaraja ylittynyt

en: Cannot create a temporary file
fi: Väliaikaistiedoston luominen ei onnistu

en: Child access
fi: Lapsiprosessin käyttöoikeudet

en: Child exited
fi: Lapsi lopetti

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
fi: Kehäriippuvuus %s <- %s hylätty.

en: Cleaning up temp batch file %s
fi: Siivotaan väliaikainen komentotiedosto %s

en: Cleaning up temporary batch file %s
fi: Siivotaan väliaikainen komentotiedosto %s

en: Collisions=%ld/%ld=%.0f%%
fi: Törmäykset=%ld/%ld=%.0f%%

en: Commands for `%s' will be ignored in favor of those for `%s'.
fi: Tiedoston "%s" komentoja ei huomioida, vaan käytetään komentoja tiedostosta "%s".

en: Commands for file `%s' were found by implicit rule search,
fi: Tiedostolle "%s" löytyi komentoja oletussääntöhaussa,

en: Commands were specified for file `%s' at %s:%lu,
fi: Tiedostolle "%s" määriteltiin komentoja paikassa %s:%lu,

en: Considering target file `%s'.
fi: Tarkastellaan tiedostoa "%s".

en: Continued
fi: Jatkettu

en: Could not restore stdin
fi: Vakiosyötettä ei voitu palauttaa

en: Could not restore stdout
fi: Vakiotulostetta ei voitu palauttaa

en: Couldn't change back to original directory.
fi: Ei voitu siirtyä takaisin alkuperäiseen hakemistoon.

en: Creating temporary batch file %s
fi: Luodaan väliaikainen komentotiedosto %s

en: Current time
fi: Tämänhetkinen aika

en: Danger signal
fi: Vaarasignaali

en: EMT trap
fi: EMT-ansa

en: Error spawning, %d
fi: Virhe käynnistyksessä, %d

en: Error, empty command
fi: Virhe, tyhjä komento

en: Executing %s instead
fi: Käynnistetään sen sijaan %s

en: Extraneous text after `%s' directive
fi: Ylimääräistä tekstiä "%s"-toimintaohjeen jälkeen

en: Extraneous text after `endef' directive
fi: Ylimääräistä tekstiä "endef"-toimintaohjeen jälkeen

en: Failed to remake makefile `%s'.
fi: Makefile-tiedoston "%s" uudelleentuottaminen epäonnistui.

en: Failed to remake target file `%s'.
fi: Kohdetiedoston "%s" uudelleentuottaminen epäonnistui.

en: File `%s' does not exist.
fi: Tiedosto "%s" ei ole olemassa.

en: File `%s' was considered already.
fi: Tiedostoa "%s" on jo tarkasteltu.

en: File size limit exceeded
fi: Tiedoston kokoraja ylitetty

en: Finished prerequisites of target file `%s'.
fi: Kohdetiedoston "%s" ennakkoehdot täytetty.

en: Finished updating file `%s'.
fi: Tiedosto "%s" päivitetty.

en: Floating point co-processor not available
fi: Käytettävissä ei ole liukulukusuoritinta

en: Floating point exception
fi: Liukulukupoikkeus

en: Found an implicit rule for `%s'.
fi: Kohteelle "%s" löytyi oletussääntö.

en: Found prerequisite `%s' as VPATH `%s'
fi: Löydettiin ennakkoehto "%s", joka on VPATH "%s"

en: Giving up on target file `%s'.
fi: Luovutaan kohdetiedostosta "%s".

en: Hangup
fi: Linjankatkaisu

en: I/O possible
fi: I/O mahdollista

en: IOT trap
fi: IOT-ansa

en: Illegal Instruction
fi: Virheellinen käsky

en: Included makefile `%s' was not found.
fi: Sisällytettyä makefile-tiedostoa "%s" ei löytynyt.

en: Information request
fi: Tietopyyntö

en: Initialized access
fi: Alkuperäiset käyttöoikeudet

en: Interrupt
fi: Keskeytys

en: Killed
fi: Tapettu

en: Load=%ld/%ld=%.0f%%,
fi: Kuormitus=%ld/%ld=%.0f%%,

en: Looking for a rule with intermediate file `%s'.
fi: Etsitään sääntöä aputiedostolla "%s".

en: Looking for an implicit rule for `%s'.
fi: Etsitään oletussääntöä kohteelle "%s".

en: Looking for archive-member implicit rule for `%s'.
fi: Etsitään arkistojäsenen oletussääntöä kohteelle "%s".

en: Make access
fi: Make-prosessin käyttöoikeudet

en: Makefile `%s' might loop; not remaking it.
fi: Ei uudelleentuoteta makefile-tiedostoa "%s" - vältetään mahdollinen ikuinen silmukka.

en: Makefile `%s' was not found
fi: Makefile-tiedostoa "%s" ei löytynyt

en: Makefile from standard input specified twice.
fi: Makefile-tiedosto vakiosyötteestä määritelty kahdesti.

en: Making `%s' due to always-make flag.
fi: Tuotetaan "%s", koska --always-make -valitsin on käytössä.

en: Malformed target-specific variable definition
fi: Väärin muotoiltu kohdekohtainen muuttujamäärittely

en: Member `%s'%s: %ld bytes at %ld (%ld).
fi: Jäsen "%s"%s: %ld tavua kohdassa %ld (%ld).

en: Must remake target `%s'.
fi: Kohde "%s" on tuotettava uudelleen.

en: No
fi: Ei

en: No implicit rule found for `%s'.
fi: Kohteelle "%s" ei löytynyt oletussääntöä.

en: No need to remake target `%s'
fi: Ei tarvetta uudelleentuottaa kohdetta "%s"

en: No targets
fi: Ei kohteita

en: No targets specified and no makefile found
fi: Kohteita ei ole annettu, eikä makefileä löytynyt

en: Nothing to be done for `%s'.
fi: Kohteelle "%s" ei tarvitse tehdä mitään.

en: Options:
fi: Valitsimet:

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
fi: Rinnakkaiset työt (-j) eivät ole tuettuja tällä alustalla.

en: Power failure
fi: Sähkökatko

en: Prerequisite `%s' is newer than target `%s'.
fi: Ennakkoehto "%s" on uudempi kuin kohde "%s".

en: Prerequisite `%s' is older than target `%s'.
fi: Ennakkoehto "%s" on vanhempi kuin kohde "%s".

en: Prerequisite `%s' of target `%s' does not exist.
fi: Kohteen "%2$s" ennakkoehto "%1$s" ei ole olemassa.

en: Profiling timer expired
fi: Profilointiajastin vanhentunut

en: Pruning file `%s'.
fi: Karsitaan tiedosto "%s".

en: Putting child 0x%08lx (%s) PID %ld%s on the chain.
fi: Lisätään ketjuun lapsiprosessi 0x%08lx (%s) PID %ld%s.

en: Quit
fi: Lopetettu

en: Re-executing[%u]:
fi: Uudelleenkäynnistetään[%u]:

en: Reading makefile `%s'
fi: Luetaan makefile-tiedosto "%s"

en: Reading makefiles...
fi: Luetaan makefile-tiedostoja...

en: Recently tried and failed to update file `%s'.
fi: Tiedoston "%s" päivitysyritys epäonnistui äskettäin.

en: Recursive variable `%s' references itself (eventually)
fi: Rekursiivinen muuttuja "%s" viittaa (lopulta) itseensä

en: Redirected error to %s
fi: Virhetuloste uudelleenohjattu kohteeseen %s

en: Redirected input from %s
fi: Syöte uudelleenohjattu kohteesta %s

en: Redirected output to %s
fi: Tuloste uudelleenohjattu kohteeseen %s

en: Rehash=%d,
fi: Uudelleenhajautus=%d,

en: Rejecting impossible implicit prerequisite `%s'.
fi: Hylätään mahdoton oletusennakkoehto "%s".

en: Rejecting impossible rule prerequisite `%s'.
fi: Hylätään mahdoton säännön ennakkoehto "%s".

en: Removing child 0x%08lx PID %ld%s from chain.
fi: Poistetaan ketjusta lapsiprosessi 0x%08lx PID %ld%s.

en: Removing intermediate files...
fi: Poistetaan aputiedostot...

en: Report bugs to <bug-make@gnu.org>
fi: Ilmoita ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen <bug-make@gnu.org>.

en: Resetting to single job (-j1) mode.
fi: Palataan yhden työn (-j1) tilaan.

en: Resource lost
fi: Resurssi menetetty

en: Segmentation fault
fi: Muistialueen ylitys

en: Still updating file `%s'.
fi: Päivitetään edelleen tiedostoa "%s".

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Stopped (signal)
fi: Pysäytetty (signaali)

en: Stopped (tty input)
fi: Pysäytetty (päätteen syöte)

en: Stopped (tty output)
fi: Pysäytetty (päätteen tuloste)

en: Successfully remade target file `%s'.
fi: Kohdetiedosto "%s" uudelleentuotettiin onnistuneesti.

en: Symbolic links not supported: disabling -L.
fi: Ei tukea symbolisille linkeille: poistetaan -L käytöstä.

en: Target `%s' not remade because of errors.
fi: Kohdetta "%s" ei tuotettu uudelleen virheiden vuoksi.

en: Terminated
fi: Päätetty

en: The prerequisites of `%s' are being made.
fi: Kohteen "%s" ennakkoehtoja täytetään.

en: Trace/breakpoint trap
fi: Jäljitys/katkaisupisteansa

en: Trying implicit prerequisite `%s'.
fi: Yritetään käyttää oletusennakkoehtoa "%s".

en: Trying pattern rule with stem `%.*s'.
fi: Kokeillaan hahmosääntöä rungolla "%.*s".

en: Trying rule prerequisite `%s'.
fi: Yritetään käyttää säännön ennakkoehtoa "%s".

en: Unknown builtin command '%s'
fi: Tuntematon sisäänrakennettu komento "%s"

en: Unknown error %d
fi: Tuntematon virhe %d

en: Updating makefiles....
fi: Päivitetään makefile-tiedostoja....

en: Urgent I/O condition
fi: Kiireellinen I/O-tilanne

en: Usage: %s [options] [target] ...
fi: Käyttö: %s [valitsimet] [kohde] ...

en: User access
fi: Käyttäjän käyttöoikeudet

en: User defined signal 1
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 1

en: User defined signal 2
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 2

en: Using default commands for `%s'.
fi: Käytetään oletuskomentoja kohteelle "%s".

en: Virtual timer expired
fi: Virtuaaliajastin vanhentunut

en: Warning: Empty redirection
fi: Varoitus: Tyhjä uudelleenohjaus

en: Warning: File `%s' has modification time %.2g s in the future
fi: Varoitus: Tiedoston "%s" muutosaika on %.2g sekuntia tulevaisuudessa

en: Warning: File `%s' has modification time in the future
fi: Varoitus: Tiedoston "%s" muutosaika on tulevaisuudessa

en: Window changed
fi: Ikkuna vaihtunut

en: [%s] Error %d (ignored)
fi: [%s] Virhe %d (ei huomioida)

en: `%s' is up to date.
fi: "%s" on ajan tasalla.

en: `override' directive
fi: "override"-toimintaohje

en: attempt to use unsupported feature: `%s'
fi: yritettiin käyttää ominaisuutta, jolle ei ole tukea: "%s"

en: automatic
fi: automaattinen

en: but `%s' is now considered the same file as `%s'.
fi: mutta "%s":n katsotaan nyt olevan sama tiedosto kuin "%s".

en: can't allocate %ld bytes for hash table: memory exhausted
fi: ei voida varata %ld tavua hajautustaululle: muisti lopussa

en: cannot enforce load limit:
fi: kuormarajaa ei voi ottaa käyttöön:

en: cannot enforce load limits on this operating system
fi: kuormarajoja ei voi ottaa käyttöön tässä käyttöjärjestelmässä

en: command line
fi: komentorivi

en: commands commence before first target
fi: komennot alkavat ennen ensimmäistä kohdetta

en: creating jobs pipe
fi: luodaan työputki

en: default
fi: oletus

en: done sleep(30). Continuing.
fi: sleep(30) valmis. Jatketaan.

en: dup jobserver
fi: kaksinkertainen työpalvelin

en: empty `override' directive
fi: tyhjä "override"-toimintaohje

en: empty string invalid as file name
fi: tyhjä merkkijono ei kelpaa tiedostonimeksi

en: empty variable name
fi: tyhjä muuttujan nimi

en: environment
fi: ympäristö

en: environment under -e
fi: -e:n alainen ympäristö

en: extraneous `%s'
fi: ylimääräinen "%s"

en: extraneous `endef'
fi: ylimääräinen "endef"

en: find_and_set_shell path search set default_shell = %s
fi: find_and_set_shell: polkuhaku asetti default_shell = %s

en: find_and_set_shell setting default_shell = %s
fi: find_and_set_shell asettaa default_shell = %s

en: first argument to `word' function must be greater than 0
fi: "word"-funktion ensimmäisen argumentin on oltava suurempi kuin 0

en: fopen (temporary file)
fi: fopen (väliaikaistiedosto)

en: fwrite (temporary file)
fi: fwrite (väliaikaistiedosto)

en: init jobserver pipe
fi: alustetaan työpalvelimen putki

en: internal error: `%s' command_state
fi: sisäinen virhe: "%s" command_state

en: internal error: invalid --jobserver-fds string `%s'
fi: sisäinen virhe: virheellinen --jobserver-fds -merkkijono "%s"

en: internal error: multiple --jobserver-fds options
fi: sisäinen virhe: useitan --jobserver-fds -valitsimia

en: invalid `override' directive
fi: virheellinen "override"-toimintaohje

en: invalid syntax in conditional
fi: virheellinen syntaksi ehtolauseessa

en: lbr$ini_control failed with status = %d
fi: lbr$ini_control epäonnistui, tila = %d

en: lbr$set_module failed to extract module info, status = %d
fi: lbr$set_module epäonnistui moduulitietojen noutamisessa, tila = %d

en: missing `endef', unterminated `define'
fi: puuttuva "endef", päättämätön "define"

en: missing `endif'
fi: puuttuva "endif"

en: missing rule before commands
fi: puuttuva sääntö ennen komentoja

en: missing separator%s
fi: puuttuva erotin%s

en: missing target pattern
fi: puuttuva kohdehahmo

en: multiple target patterns
fi: useita kohdehahmoja

en: no
fi: ei

en: no more file handles: could not duplicate stdin
fi: tiedostokahvoja ei ole enempää: vakiosyötteen kahdentaminen ei onnistunut

en: no more file handles: could not duplicate stdout
fi: tiedostokahvoja ei ole enempää: vakiotulosteen kahdentaminen epäonnistui

en: non-numeric first argument to `word' function
fi: ei-numeerinen ensimmäinen argumentti "word"-funktiolle

en: non-numeric first argument to `wordlist' function
fi: ei-numeerinen ensimmäinen argumentti "wordlist"-funktiolle

en: non-numeric second argument to `wordlist' function
fi: ei-numeerinen toinen argumentti "wordlist"-funktiolle

en: only one `else' per conditional
fi: vain yksi "else" ehtolausetta kohden

en: prerequisites cannot be defined in command scripts
fi: ennakkoehtoja ei voi määritellä komentoskripteissä

en: read jobs pipe
fi: työputken luku

en: spawnvpe: environment space might be exhausted
fi: spawnvpe: ympäristötila saattaa olla lopussa

en: sys$search failed with %d
fi: sys$search epäonnistui, arvo %d

en: target `%s' doesn't match the target pattern
fi: kohde "%s" ei täsmää kohdehahmon kanssa

en: target `%s' given more than once in the same rule.
fi: kohde "%s" annettu yli yhden kerran samassa säännössä.

en: target file `%s' has both : and :: entries
fi: kohdetiedostolla "%s" on sekä :- että ::-merkinnät

en: target pattern contains no `%%'
fi: kohdehahmo ei sisällä %%-merkkiä

en: the `-%c' option requires a non-empty string argument
fi: valitsin "-%c" vaatii ei-tyhjän merkkijonoargumentin

en: the `-%c' option requires a positive integral argument
fi: valitsin "-%c" vaatii positiivisen kokonaislukuargumentin

en: touch archive member is not available on VMS
fi: arkistojäsenten kosketus ei ole mahdollista VMS:ssä

en: touch: Archive `%s' does not exist
fi: touch: Arkistoa "%s" ei ole olemassa

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on `%s'
fi: touch: ar_member_touch antoi virheellisen paluuarvon kohteesta "%s"

en: touch: Member `%s' does not exist in `%s'
fi: touch: Arkistossa "%1$s" ei ole jäsentä "%2$s"

en: touch: `%s' is not a valid archive
fi: touch: "%s" ei ole kelvollinen arkisto

en: unable to open library `%s' to lookup member `%s'
fi: kirjastoa "%s" ei voi avata jäsenen "%s" etsimiseksi

en: unknown debug level specification `%s'
fi: tuntematon vianetsintätason määritys "%s"

en: unknown signal
fi: tuntematon signaali

en: unlink (temporary file):
fi: unlink (väliaikaistiedosto):

en: unterminated call to function `%s': missing `%c'
fi: päättämätön kutsu funktioon "%s": puuttuva "%c"

en: unterminated variable reference
fi: päättämätön muuttujaviittaus

en: virtual memory exhausted
fi: virtuaalimuisti lopussa

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
fi: varoitus: Havaittu väärä kellonaika. Käännösversio saattaa olla epätäydellinen.

en: warning: -jN forced in submake: disabling jobserver mode.
fi: varoitus: -jN pakotettu ali-make:ssa: poistetaan työpalvelin käytöstä.

en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
fi: varoitus: havaittu NUL-merkki, rivin loppuosaa ei huomioida

en: warning: ignoring old commands for target `%s'
fi: varoitus: ei huomioida vanhoja komentoja kohteelle "%s"

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add `+' to parent make rule.
fi: varoitus: työpalvelin ei käytettävissä: käytetään -j1. Lisää "+" ylemmän tason make-sääntöön.

en: warning: overriding commands for target `%s'
fi: varoitus: syrjäytetään kohteen "%s" komennot

en: warning: undefined variable `%.*s'
fi: varoitus: määrittelemätön muuttuja "%.*s"

en: windows32_openpipe (): process_init_fd() failed
fi: windows32_openpipe (): process_init_fd() epäonnistui

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: write error: %s
fi: kirjoitusvirhe: %s

en: write jobserver
fi: työpalvelimen kirjoitus
