texinfo 4.2 - en to he translation catalogue (447 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
he: .םינייפאמ לש האלמ המישר תלבקל `%s --help' הסנ

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
he: 
    * Menu:
      (ץבוק)הקסיפ                    תורוש 'סמ  לדוג        בא-ץבוק
      -----------                    ---------  ----        -------

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
he: 
                           ,bug-texinfo@gnu.org-ל הלקת יחוויד חולשל אנ
                   .help-texinfo@gnu.org-ל ןוידל םיאשונו תויללכ תולאשו
             .http://www.gnu.org/software/texinfo/ :Texinfo לש תיבה ףד

en: 
    Options:
he: 
                                                    :םינייפאמ

en:               Picking a menu item causes another node to be selected.
he:               .תרחא הקסיפל רבעמל תמרוג טירפתמ הריחב

en:               You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
he:               .(FILENAME)NODENAME-ב ומכ הקסיפה םשמ קלחכ ץבוק םש ןייצל ןתינ

en:               and select the node in which the next occurrence is found.
he:               .תזורחמה האצמנ הב הקסיפל רובעו

en:               file, and select the node referenced by the first entry found.
he:               םאות אצמנש ןושאר סקדניא טירפ העיבצמ הילא הקסיפל

en:    Source files groveled to make this file include:
he:                   :םיללוכ הז ץבוקל ודבועש רוקמ יצבק

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
he:   %-10s  רושיקה םש ארוק ;רושיק רחא בוקע

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
he:   %-10s  וילע אצמנ ןמסהש רושיק ירחא בוקע

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
he:   %-10s  תיחכונ הקסיפ תליחתל ןמס זזה

en:   %-10s  Go to the end of this node.
he:   %-10s תיחכונ הקסיפ ףוסל ןמס זזה

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
he:   %-10s  Info שמתשמל ךירדמ גצה

en:   %-10s  Move `up' from this node.
he:   %-10s  תיחכונ הקסיפ לש בא-תקסיפל רובע

en:   %-10s  Move to node specified by name.
he:   %-10s  המש י"פע הקסיפל רובע

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
he:   %-10s  `g Top'-ל ךרע-הווש ;Top הקסיפל רובע

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
he:   %-10s  `g (DIR)'-ל ךרע-הווש ;DIR הקסיפל רובע

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
he:   %-10s  תיחכונ הקסיפ ירחא האבה הקסיפל רובע

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
he:   %-10s  תיחכונ הקסיפ ינפלש הקסיפל רובע

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
he:   %-10s  הז ןולחב הגצוהש הנורחאה הקסיפל רוזח

en:   %-10s  Pick first ... ninth item in node's menu.
he:   %-10s  תיחכונה הקסיפה טירפתב יעישת דע ןושאר ףיעס רחב

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
he:   %-10s  תיחכונה הקסיפה טירפתב ןורחא ףיעס רחב

en:   %-10s  Pick menu item specified by name.
he:   %-10s  ומש י"פע טירפתמ ףיעס רחב

en:   %-10s  Quit Info altogether.
he:   %-10s  Info תינכתמ ירמגל אצ

en:   %-10s  Quit this help.
he:   %-10s  הז הרזע ןולח רוגס

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
he:   %-10s  הרוחא תחא הרוש ןמס זזה

en:   %-10s  Scroll backward a page.
he:   %-10s  הרוחא דחא ףד לולג

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
he:   %-10s  המידק תחא הרוש ןמס זזה

en:   %-10s  Scroll forward a page.
he:   %-10s  המידק דחא ףד לולג

en:   %-10s  Search backward for a specified string
he:   %-10s  הז Info ץבוקב הרוחאו ןאכמ תזורחמ שפח

en:   %-10s  Search for a specified string in the index entries of this Info
he:   %-10s  רובעו הז Info ץבוק לש םיסקדניאב תזורחמ שפח

en:   %-10s  Search forward for a specified string,
he:   %-10s  הז Info ץבוקב ךליאו ןאכמ תזורחמ שפח

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
he:   %-10s  תיחכונ הקסיפב אבה רושיקל ןמס זזה

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
he:       .רוביד זתנסמל ומיאתהל ידכ ךסמל הביתכ ןפוא הנש -b, --speech-friendly

en: "%s" is invalid
he: "%s" היוגש הדוקפ

en: "%s", line %u:
he: "%s" ץבוקב %u הרושב

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%c'
he: `j' וא `i' תויהל בייח רשא ,%c%s לש טנמוגרא תויהל םיאתמ וניא `%c'

en: %c%s expects a single character `i' or `j' as argument
he: טנמוגראכ `j' וא `i' דיחי ות לבקמ %c%s

en: %c%s found outside of an insertion block
he: הסנכה קולב לכל ץוחמ %c%s אצמנ

en: %c%s is obsolete
he: ןשוימ וניה %c%s

en: %c%s is obsolete; use %c%s instead
he: %c%s-ב שמתשהל ףידע ;תנשוימ הניה %c%s הארוה

en: %c%s missing close brace
he: %c%s-ל רסח ינמי רגוס

en: %c%s requires a name
he: םש שרוד %c%s

en: %cend macro not found
he: אצמנ אל %cend macro

en: %ctop used before %cnode, defaulting to %s
he: ימצעב @node יתפסוה ,%cnode ינפל %ctop-ב השמתשה %s הקסיפ

en: %d completions:
he:              :תומלשה %d

en: %s can be invoked via %s.
he: .%s הדוקפה תא ליעפי %s

en: %s can only be invoked via %s.
he: .`%s' תלעפהל הדיחיה ךרדה אוה `%s'

en: %s is not a valid ISO 639 language code
he: ISO 639 י"ע םירכומה ןושלה ינמיסמ דחא וניא %s

en: %s is undefined.
he: .רדגומ וניא "%s"

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
he: %s תארוהב %citem רובע בוציע תטיש :טנמוגרא שרדנ

en: %s requires letter or digit
he: הרפס וא תוא שרוד %s

en: %s: %s arg must be numeric, not `%s'.
he: .%s ןייפאמ רובע %s י"ע שרדנכ ,ירמונ טנמוגרא וניא `%s'

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
he: %s: `%s' אל ,`end' וא `separate' תויהל --footnote-style לש טנמוגרא לע

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
he: %s: `%s' אל ,`asis'/`none'/ירמונ תויהל --paragraph-indent לש טנמוגרא לע

en: %s: Removing macro output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
he: %s: .ורמשל --force-ב שמתשה ;תולקת בקע קחמיי `%s' ורקאמ תובחרה ץבוק

en: %s: Removing output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
he: %s: .ורמשל --force-ב שמתשה ;תולקת בקע קחמיי `%s' טלפ ץבוק

en: %s: Skipping macro expansion to stdout as Info output is going there.
he: %s: .םשל ןווכמ טלפש םושמ וטמשוי ינקת טלפ ץורעל ורקאמ תובחרה

en: %s: Specify the Info file only once.
he: .דבלב תחא םעפ %s-ל Info ץבוק ןייצל ןתינ

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
he: %s ץבוק לש (%s) האירקב ןהו (%s) הריציב ןה הלקת

en: %s: empty file
he: קיר וניה %s ץבוק

en: %s: getwd: %s, %s
he: %s תינכתב %s-ו %s רובע האיגש לע חוויד getwd/getcwd

en: %s: illegal option -- %c
he: %s: יקוח-יתלב ןייפאמ -- %c

en: %s: invalid option -- %c
he: %s תינכת רובע יוגש ןייפאמ -- %c

en: %s: missing file argument.
he: .ץבוק םש רסח %s תינכתל

en: %s: not a texinfo index file
he: texinfo לש סקדניא ץבוק וניא `%s'

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `%c%s' ןייפאמ

en: %s: option `%s' is ambiguous
he: %s תינכת רובע יעמשמ-דח וניא `%s' ןייפאמ

en: %s: option `%s' requires an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא בייחמ `%s' ןייפאמ

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `--%s' ןייפאמ

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
he: %s תינכת רובע טנמוגרא לבקמ וניא `-W %s' ןייפאמ

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
he: %s תינכת רובע יעמשמ-דח וניא `-W %s' ןייפאמ

en: %s: option requires an argument -- %c
he: %s: טנמוגרא בייחמ ןייפאמ -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
he: %s תינכת רובע `%c%s' ההוזמ-יתלב ןייפאמ

en: %s: unrecognized option `--%s'
he: %s תינכת רובע `--%s' ההוזמ-יתלב ןייפאמ

en: (outside of any node)
he: (הקסיפ לכל ץוחמ)

en: --*** Tags out of Date ***
he: --*** תנכדועמ הניא Tags תלבט ***--

en: --- Use `\[history-node]' or `\[kill-node]' to exit ---
he: --- `\[kill-node]' וא `\[history-node]' שקה האיציל ---

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
he: `@%s' ךותב @%s-ל תועמשמ ןיא

en: @anchor command ignored; references to it will not work
he: ולעפי אל וז תיות לא םירושיק ;עצובת אל @anchor תארוה

en: @detailmenu seen before first node, creating `Top' node
he: `Top' תקסיפ רצוי ,הנושארה הקסיפה ינפל אצמנ @detailmenu

en: @image file `%s' (for HTML) not readable: %s
he: (HTML רובע שרדנ) @image רובע `%s' ץבוק תאירקב (%s) הלקת

en: @image file `%s' (for text) unreadable: %s
he: (טסכט רובע שרדנ) @image רובע `%s' ץבוק תאירקב (%s) הלקת

en: @image file `%s' unreadable: %s
he: @image רובע `%s' ץבוק תאירקב (%s) הלקת

en: @image missing filename argument
he: @image תארוהב רסח ץבוק םש

en: @itemx not meaningful inside `%s' block
he: `%s' ךותב @itemx-ל תועמשמ ןיא

en: @menu seen before first @node, creating `Top' node
he: `Top' תקסיפ רצוי ,הנושארה הקסיפה ינפל אצמנ @menu

en: @quote-arg only useful for single-argument macros
he: דיחי טנמוגרא לעב ורקאמ ךותב קר ישומיש @quote-arg

en: @sc argument all uppercase, thus no effect
he: טקפא לכ @sc-ל ןיא ןכל ,תולודג תויתואב ולוכ @sc לש טנמוגרא

en: @sp requires a positive numeric argument, not `%s'
he: `%s' אל ,יבויח רפסמ אוהש טנמוגרא שרוד @sp

en: Accept (or force completion of) this line
he: (ךרוצ שי םא התוא םלשה) עוציבל וז הרוש לבק

en: Add this digit to the current numeric argument
he: יחכונ ירמונ טנמוגראל וז הרפס ףסוה

en: Anchor `%s' and node `%s' map to the same file name
he: ץבוק םש ותואל תומגרותמ `%s' רושיק תיותו `%s' הקסיפ

en: Anchors `%s' and `%s' map to the same file name
he: ץבוק םש ותואל תומגרותמ `%s-ו `%s' רושיק תויות

en: April
he: לירפא

en: August
he: טסוגוא

en: Bad argument to %c%s
he: %c%s-ל יוגש טנמוגרא

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
he: הנלעפת אל תודחא םישקמ תורדגה -- infokey ץבוקב םייוגש םינותנ

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
he: ףקותב אל תודחא םינתשמ תורדגה -- infokey ץבוקב םייוגש םינותנ

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
he:                      Info תונולחב תויסיסב תודוקפ
                         ***************************

en: Broken-Type in insertion_type_pname
he: insertion_type_pname-ב יוגש type

en: Building completions...
he: ...תומלשה תמישר ביכרמ

en: CAN'T SEE THIS
he: !תואריהל ךירצ וניאש טסקט

en: Can't create directory `%s': %s
he: `%s' היקית תריציב (%s) הלקת

en: Cancel current operation
he: תיחכונ הלועפ לטב

en: Cancel or quit operation
he: הנורחא הלועפ קספה וא לטב

en: Cannot delete a permanent window
he: עובק ןולח ריסהל ןתינ אל

en: Cannot delete the last window.
he: .דיחי ןולח קוחמל ןתינ אל

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
he: .הז בצמב `echo-area' תדוקפ עצבל ןתינ אל

en: Cannot find `%s'.
he: .אצמנ אל `%s' ץבוק

en: Cannot find a window!
he: !ןולח ףא אצמנ אל

en: Cannot find node `%s'.
he: .האצמנ אל `%s' הקסיפ

en: Cannot find node `(%s)%s'.
he: .האצמנ אל `%s' ץבוקב `%s' הקסיפ

en: Cannot kill node `%s'
he: `%s' הקסיפ קלסל תורשפא ןיא

en: Cannot kill the last node
he: הדיחי הקסיפ קלסל תורשפא ןיא

en: Cannot open pipe to `%s'.
he: .`%s'-ל קיפא תחיתפב הלקת

en: Commands available in Info windows:
he:                                  :Info תונולחב תוירשפא תודוקפ

en: Commands available in the echo area:
he:                                 :תודוקפה תרושב תוירשפא תודוקפ

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
he: הקסיפ ףוסב הלילגה תוגהנתה לע טלוש

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty.  You may redistribute this software
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
he:    Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    וז הנכות ץיפהל םכתוכז .תוירחא בתכב הוולמ הניא וז תינכות
             .GNU General Public License ןוישרה יאנתל םאתהב
               .COPYING ץבוקב ונייע ,ולא םינינעב טוריפ רתיל

en: Could not create output file `%s'.
he: .`%s' טלפ ץבוק תריציב הלקת

en: Couldn't manipulate the file %s.
he: .%s ץבוק דבעל ןתינ אל

en: Cross
he: רושיק

en: December
he: רבמצד

en: Delete all other windows
he: יחכונה דבלמ תונולחה לכ תא רסה

en: Delete the character behind the cursor
he: ןמסה ינפלש ותה קחמ

en: Delete the character under the cursor
he: וילע ןמסהש ותה קחמ

en: Delete the current window
he: יחכונה ןולחה תא רסה

en: Display help message
he: הרזע ךסמ גצה

en: Divide the available screen space among the visible windows
he: םיגצומה תונולחה לכ ןיב הגוצתה חטש קלח

en: Done.
he: ב החלצה

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
he: םאות START-INFO-DIR-ENTRY אלל END-INFO-DIR-ENTRY

en: ESC %s is undefined.
he: .רדגומ וניא "ESC %s"

en: Entry for index `%s' outside of any node
he: הקסיפ לכל ץוחמ רדגומ `%s' סקדניא טירפ

en: Enumeration stack overflow
he: @enumerate-ב תינסחמ תשילג

en: Error reading infokey file `%s' - short read
he: ארקנ ץבוקה לכ אל - `%s' infokey ץבוק תאירקב הלקת

en: Expected `%s'
he: `%s' יופצ היה ןאכ

en: Explain the use of a variable
he: םינתשמ לש דיקפת ראת

en: February
he: ראורבפ

en: Find the node describing program invocation
he: תינכתה ץירהל דציכ תראתמה הקסיפה תא אצמ

en: Finding index entries...
he: ...םיסקדניאה לכ תא קרוס

en: Following Next node...
he: ...האבה הקסיפל רבוע

en: Footnote defined without parent node
he: הקסיפל ץוחמ םיילוש תרעה

en: Footnotes
he: םיילוש תורעה

en: Footnotes could not be displayed
he: םיילוש תורעה גיצהל ןתינ אל

en: Footnotes inside footnotes are not allowed
he: םיילוש תורעה ךותב םיילוש תורעהב הכימת ןיא

en: Formatting node %s...
he: ...%s הקסיפ דבעמ תעכ

en: General options:
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --reference-limit=NUM   warn about at most NUM references (default %d).
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
he:                                                           :םייללכ םינייפאמ
                 .(%d ח"מרב) תואיגש NUM ירחא רוצע      --error-limit=NUM
               .תואיגש ויה םא םג טלפ ץבוק קחמת לא      --force
                     .תינכתהמ אצו הז הרזע ךסמ גצה      --help
             .תואקסיפ ןיב תוינפהה תוניקת קודבת לא      --no-validate
     .(הנגצות תואיגש תועדוה) הרהזא תועדוה גיצת לא      --no-warn
     .(%d ח"מרב) תוינפה יבגל תורהזא NUM-מ רתוי אל      --reference-limit=NUM
                        .תינכתה תלועפ לע טורפ גצה  -v, --verbose
                   .אצו הנכתה תסריג יבגל עדימ גצה      --version

en: General output options:
      -E, --macro-expand FILE   output macro-expanded source to FILE.
                                ignoring any @setfilename.
          --no-headers          suppress node separators, Node: lines, and menus
                                  from Info output (thus producing plain text)
                                  or from HTML (thus producing shorter output);
                                  also, write to standard output by default.
          --no-split            suppress splitting of Info or HTML output,
                                generate only one output file.
          --number-sections     output chapter and sectioning numbers.
      -o, --output=FILE         output to FILE (directory if split HTML),
he:                                                        :םייללכ טלפ ינייפאמ
           ,FILE ץבוקל ורקאמ תבחרה רחאל רוקמ בותכ  -E, --macro-expand FILE
                      .@setfilename-מ תומלעתה ךות
    תואקסיפ ידירפמו םיטירפת ,Node: תורתוכ אלל טלפ      --no-headers
                       טסכט ץבוק ןיכמ Info טמרופב
                     .רתוי רצק טלפ - HTML טמרופבו
    .ינקת טלפ ץורעל בותכ ,--output רדעיהב ,ןכ-ומכ
                          .דבלב דחא טלפ ץבוק בותכ      --no-split
                   .טלפ ץבוקב תואקסיפו םיקרפ ררפס      --number-sections
         .(HTML טלפ םא היקית) FILE ץבוקל טלפ בותכ  -o, --output=FILE

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
he: .TeX י"ע בתכנש FILE ץבוק לכל ןייוממ סקדניא ןכה

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
he: הנורחא `\[index-search]' תדוקפמ תזורחמ םאותה ףסונ סקדניא טירפ שפח

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
he: תאצמש הממ טירפת הנבו תזורחמ םהב שפח ,םיעודי Info יצבק לש םיסקדניאה לכב טטח

en: Grow (or shrink) this window
he: הז ןולח (ןטקה וא) לדגה

en: Here is the %ctop node
he: %ctop תקסיפ לש םוקמה והז

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
he:                 .הנורחאל תרקיב ןהב תואקסיפה תמישרמ ןכוהש טירפת ןלהל
                .רחא ןולחב `\[history-node]' לעפה וא טירפתהמ הקסיפ רחב

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
he: ןיקת infokey ץבוק תויהל ידכב ידמ לודג -- `%s' ץבוקמ םלעתמ

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
he: ןיקת infokey ץבוק תויהל ידכב ידמ ןטק -- `%s' ץבוקמ םלעתמ

en: Index `%s' already exists
he: רדגומ רבכ `%s' סקדניא

en: Info cannot handle `:' in index entry `%s'
he: `%s' סקדניא טירפב `:' ללגב לשכיי Info

en: Insert a TAB character
he: TAB ףסוה

en: Insert completion
he: המלשה ףסוה

en: Insert next character verbatim
he: ילולימ ןפואב אבה ותה ףסוה

en: Insert this character
he: הז ות ףסוה

en: Internal error (search_sectioning) "%s"!
he: !"%s" (search_sectioning) תימינפ הנכות תלקת

en: Internally used by \[universal-argument]
he: וז הדוקפב שמתשמ \[universal-argument]

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
he: ונוכדע ךרוצל infokey ץרה -- (יוגש םסק רפסמ) ןיקת וניא `%s' infokey ץבוק

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
he: ונוכדע ךרוצל infokey ץרה -- (יוגש קלח דוק) ןיקת וניא `%s' infokey ץבוק

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
he: ונוכדע ךרוצל infokey ץרה -- (יוגש קלח ךרוא) ןיקת וניא `%s' infokey ץבוק

en: January
he: ראוני

en: July
he: ילוי

en: June
he: ינוי

en: Kill ring is empty
he: הקיר תוקיחמה תריגא תעבט

en: Kill the word following the cursor
he: ןמסה ירחאש הלימה קחמ

en: Kill the word preceding the cursor
he: ןמסה ינפלש הלימה קחמ

en: Kill this node
he: וז הקסיפ קלס

en: Kill to the beginning of the line
he: הרוש תליחת דע קחמ

en: Kill to the end of the line
he: הרושה ףוס דע קחמ

en: List possible completions
he: תוירשפא תומלשה גצה

en: Look up a string in the index for this file
he: הז ץבוק לש סקדניאב תזורחמ שפח

en: Macro `%s' called on line %d with too many args
he: ידמ םיבר םיטנמוגרא תללוכ `%s' ורקאמל %d הרושב התליחתש האירק

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
he: הנורחאל תרקיב ןהב תואקסיפה לכ לש טירפת םע ןולח גצה

en: Making %s file `%s' from `%s'.
he: .%s טמרופב `%s'-ל `%s' ץבוק דבעמ

en: March
he: ץרמ

en: May
he: יאמ

en: Menu
he: טירפת

en: Misplaced %c
he: ומוקמב וניאש %c

en: Missing `}' in @def arg
he: @def לש טנמוגראב `}' רסח

en: Missing } in @multitable template
he: } רסח @multitable לש תינבתב

en: Move backward a character
he: הרוחא דחא ות ןמס זזה

en: Move backward a word
he: הרוחא תחא הלימ ןמס זזה

en: Move backwards or up through node structure
he: .תואקסיפה הנבמב הלעמ יפלכ וא הרוחא עונ

en: Move down to the next line
he: האבה הרושל ןמס זזה

en: Move forward a character
he: המידק דחא ות ןמס זזה

en: Move forward a word
he: המידק תחא הלימ ןמס זזה

en: Move forwards or down through node structure
he: .תואקסיפה הנבמב רתוי קומע וא המידק עונ

en: Move the cursor to a specific line of the window
he: הז ןולחב תמיוסמ הרושל ןמס זזה

en: Move to the end of the line
he: הרושה ףוסל ןמס זזה

en: Move to the end of this line
he: הרושה ףוסל ןמס זזה

en: Move to the end of this node
he: וז הקסיפ ףוסל ןמס זזה

en: Move to the next cross reference
he: אבה רושיקל ןמס זזה

en: Move to the previous cross reference
he: םדוקה רושיקל ןמס זזה

en: Move to the start of the line
he: הזז סמן לתחילת השורה

en: Move to the start of this line
he: הרושה תליחתל ןמס זזה

en: Move to the start of this node
he: וז הקסיפ תליחתל ןמס זזה

en: Move to the start of this node's menu
he: וז הקסיפב טירפתה תליחתל ןמס זזה

en: Move up to the previous line
he: תמדוקה הרושל ןמס זזה

en: Moving Prev in this window.
he: .הז ןולחב תמדוק הקסיפל רבוע

en: Moving Up %d time(s), then Next.
he: .האבה הקסיפה רחוב זאו ,תואקסיפה ץעב תו/המר %d הלוע

en: Moving Up in this window.
he: .הז ןולחב םאה תקספל רבוע

en: Moving to `Prev's last menu item.
he: .תמדוק הקסיפ לש טירפתב ןורחא ףיעסל רבוע

en: Moving within a node:
    ---------------------
he:                            :הקסיפ ךותב ןמס תעונת
                               ---------------------

en: NUL character (\000) not permitted
he: רוסא (\000) קיר ותב שומישה

en: NUL character (^%c) not permitted
he: רוסא (^%c) קיר ותב שומישה

en: Next
he: Next הדש

en: No `%s' found in `%s'
he: `%s' אצמנ אל `%s' ץבוקב

en: No `%s' pointer for this node.
he: .%sל היינפה ןיא וז הקסיפב

en: No `Prev' for this node.
he: .וז הקסיפב `Prev' רושיק ןיא

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
he: .וז הקסיפ רובע `Up'-ו `Prev' ללוכ וניא הז ךמסמ

en: No closing brace for footnote `%s'
he: `}'-ב תמייתסמ הניא `%s' םיילוש תרעה

en: No completions
he: המלשה ףא ןיא

en: No cross references in this node.
he: .םירושיק ןיא וז הקסיפב

en: No dir file specified; try --help for more information.
he: .הרזע תלבקל --help הסנ ;dir ץבוק ןויצ ןיא

en: No footnotes in this node.
he: .םיילוש תורעה ןיא וז הקסיפב

en: No index entries.
he: .סקדניא יטירפ ואצמנ אל

en: No indices found.
he: .סקדניא ףא אצמנ אל

en: No input file specified; try --help for more information.
he: .הרזע תלבקל --help הסנ ;טלק ץבוק ןויצ ןיא

en: No matching `%cend %s'
he: םאות `%cend %s' רסח

en: No menu in node `%s'.
he: .םיטירפת `%s' ןיא הקסיפב

en: No menu in this node.
he: .םיטירפת ןיא וז הקסיפב

en: No menu item `%s' in node `%s'.
he: .`%s' ףיעס ןיא `%s' הקסיפ לש טירפתב

en: No more nodes within this document.
he: .הז ךמסמב תואקסיפ רתוי ןיא

en: No node name specified for `%c%s' command
he: הקסיפ םש אלל `%c%s' הארוה

en: No page number in %s
he: דומע רפסמ ןיא %s-ב

en: No previous index search string.
he: .סקדניאב שופיחל תמדוק תזורחמ ןיא

en: No previous search string
he: ןורחא שופיחמ תזורחמ ןיא

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
he: הרזחב עיבצמש טירפת ףיעס ןיא לבא ,`%s' לע עיבצמ `%s' הקסיפ לש Up הדש

en: Node `%s' previously defined at line %d
he: `%s' הקסיפ תרדגה רבכ %d הרושב

en: Node with %ctop as a section already exists
he: םדוק הרדגוה רבכ %ctop םע הקסיפ

en: Not complete
he: םלש אל

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
he: .והשלכ ןולח קוחמל אנ ;הרזע ןולח גיצהל םוקמ קיפסמ ןיא

en: November
he: רבמבונ

en: October
he: רבוטקוא

en: One completion:
he:              :תחא המלשה

en: Only one window.
he: .דחא ןולח קר םייק

en: Options for Info and plain text:
          --enable-encoding       output accented and special characters in
                                    Info output based on @documentencoding.
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node
                                      in which they are defined (default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
he:                                           :טסכט וא Info טמרופב טלפ ינייפאמ
          רדגומה י"פע טלפב תורז תופשב תויתוא בותכ      --enable-encoding
                      .@documentencoding תארוהב
      .(%d ח"מרב) םיוות NUM-ל Info תרוש ךרוא לבגה      --fill-column=NUM
      :STYLE ןונגסב Info טמרופב םיילוש תורעה ךורע      --footnote-style=STYLE
       ;תודרפנ תואקסיפב תורעה זכרל - `separate'
            הקסיפה םויסב ןתוא םישל - `end'
                 .(ח"מרב) תורדגומ ןה הב
    .(%d ח"מרב) םיחוור VAL המינפ Info תואקסיפ זזה      --paragraph-indent=VAL
    אוה VAL םא ;ללכ סינכת לא ,`none' אוה VAL םא
          .רוקמב התיהש יפכ הזזה לע רומש ,`asis'
         .(%d ח"מרב) NUM לדוגב םיצבק-תתל Info קלח      --split-size=NUM

en: Other commands:
    ---------------
he:                                    :תורחא תודוקפ
                                       -------------

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
he: INFO_PRINT_COMMAND ךרד וז הקסיפ ןכות ספדה

en: Point doesn't appear within this window's node!
he: !הז ןולחב תגצומה הקסיפב אצמנ וניא ןמסה

en: Prev
he: Prev הדש

en: Prev field of node `%s' not pointed to
he: הרזח העיבצמ הניא `%s' הקסיפ לש Prev הדשב הקסיפה

en: Print documentation for KEY
he: םיוסמ שקמ רובע דועית גצה

en: Printing node %s...
he: %s הקסיפ תספדה

en: Quit
he: לטוב

en: Quit using Info
he: Info תינכותמ אצ

en: Reached eof before matching @end %s
he: םאות @end %s ינפל רמגנ טלק ץבוק

en: Read a command name in the echo area and execute it
he: התוא עצבו תודוקפה תרושמ הדוקפ לש םש ארק

en: Read a footnote or cross reference and select its node
he: המיאתמה הקסיפל רובעו רושיק וא הרעה לש םש ארק

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
he: םהירחא בוקעו dir-מ הליחתמה טירפת יפיעס תרדיס ארק

en: Read a manpage reference and select it
he: ותוא גצהו manpage-ל היינפה ארק

en: Read a menu item and select its node
he: המיאתמה הקסיפל רובעו טירפתמ ףיעס םש ארק

en: Read a node name and select it
he: הילא רובעו הקסיפ לש םש ארק

en: Read a string and search backward for it
he: הרוחא התוא שפחו תזורחמ ארק

en: Read a string and search for it
he: התוא שפחו תזורחמ ארק

en: Read a string and search for it case-sensitively
he: תוישירב תובשחתה ךות התוא שפחו תזורחמ ארק

en: Read the name of a file and select it
he: ותוא גצהו ץבוק לש םש ארק

en: Read the name of an Info command and describe it
he: התוא ראתו Info תדוקפ לש םש ארק

en: Redraw the display
he: הגוצת שדח

en: Rename this anchor or use the `--no-split' option
he: `--no-split' ןייפאמב שמתשה וא תיותה םש הנש

en: Repeat last search in the reverse direction
he: ךופה ןוויכב ןורחא שופיח לע רוזח

en: Repeat last search in the same direction
he: ןוויכ ותואב ןורחא שופיח לע רוזח

en: Resulting window would be too small.
he: .ידמ רתוי ןטק היה ןולחה

en: Run command bound to this key's lowercase variant
he: הז שקמ לש תונטק תויתוא תסריגל הרושקה הדוקפ לעפה

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
he: םאות END-INFO-DIR-ENTRY אלל START-INFO-DIR-ENTRY

en: Scroll backward in this window
he: הז ןולחב הרוחא לולג

en: Scroll backward in this window and set default window size
he: ןולח לדוג לש ח"מרב ךרע הנשו הז ןולחב הרוחא לולג

en: Scroll backward in this window staying within node
he: תיחכונה הקסיפהמ תאצל ילבמ הז ןולחב הרוחא לולג

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
he: ןולח לדוג לש ח"מרב ךרע הנשו תיחכונה הקסיפהמ תאצל ילבמ הז ןולחב הרוחא לולג

en: Scroll down by half screen size
he: הטמ יפלכ הגוצת יצח לולג

en: Scroll down by lines
he: הטמ יפלכ תורוש N לולג

en: Scroll forward in this window
he: .הז ןולחב המידק לולג

en: Scroll forward in this window and set default window size
he: ןולח לדוג לש ח"מרב ךרע הנשו הז ןולחב המידק לולג

en: Scroll forward in this window staying within node
he: תיחכונה הקסיפהמ תאצל ילבמ הז ןולחב המידק לולג

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
he: ןולח לדוג לש ח"מרב ךרע הנשו תיחכונה הקסיפהמ תאצל ילבמ הז ןולחב המידק לולג

en: Scroll the completions window
he: תומלשהה ןולח תא לולג

en: Scroll the other window
he: אבה ןולחב לולג

en: Scroll the other window backward
he: אבה ןולחב הרוחא לולג

en: Scroll up by half screen size
he: הלעמ יפלכ הגוצת יצח לולג

en: Scroll up by lines
he: הלעמ יפלכ תורוש N לולג

en: Search failed.
he: .האצמנ אל תזורחמה

en: Search interactively for a string as you type it
he: התוא ה/דילקמ ה/תאש ידכ ךות תזורחמ שפח

en: Searching subfile %s ...
he: ... %s ץבוק-תת קרוס

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
he: תונולחה דחאב םדוק תגצה התוא הקסיפ רחב

en: Select reference or menu item appearing on this line
he: תיחכונה הרושב עיפומה טירפתמ ףיעס וא רושיק רחא בוקע

en: Select the Next node
he: האבה הקסיפב רובע

en: Select the Prev node
he: תמדוקה הקסיפל רובע

en: Select the Up node
he: לעמש הקסיפל רובע

en: Select the first node in this file
he: הז ךמסמב הנושארה הקסיפל רובע

en: Select the last item in this node's menu
he: וזה הקסיפה טירפתמ ןורחאה ףיעסב רחב

en: Select the last node in this file
he: הז ךמסמב הנורחאה הקסיפל רובע

en: Select the most recently selected node
he: הגצוהש הנורחאה הקסיפל רוזח

en: Select the next window
he: אבה ןולחב רחב

en: Select the node `(dir)'
he: `(dir)' הקסיפל רובע

en: Select the node `Top' in this file
he: הז ךמסמב (`Top') תישארה הקסיפל רובע

en: Select the previous window
he: םדוקה ןולחב רחב

en: Select this menu item
he: טירפתהמ הז ףיעסב רחב

en: Selecting Next node...
he: ...האבה הקסיפב רחוב

en: Selecting first menu item...
he: ...טירפתהמ ןושאר ףיעס רחוב

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
he:                            :תורחא תואקסיפב הריחב
                               ---------------------

en: September
he: רבמטפס

en: Set the height of the displayed window
he: גצומה ןולחה הבוג תא הנש

en: Set the value of an Info variable
he: Info הנתשמ לש ךרע הנש

en: Show the footnotes associated with this node in another window
he: וז הקסיפל םיילוש תורעה גצה

en: Show what to type to execute a given command
he: תמיוסמ הדוקפ תלעפהל דילקהל המ גצה

en: Sole completion
he: הדיחי המלשה

en: Split the current window
he: םיינשל יחכונה ןולחה קלח

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
he: 4-ב םייק ךרע לופכ וא ,ירמונ טנמוגרא לש הדלקה לחתה

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
he: .Info ץירהל ידכ ויד ללכושמ וניא `%s' גוסמ גצ

en: The current search path is:
he:                                :איה תיחכונ שופיח תמישר

en: The following commands can only be invoked via %s:
he:                 :דבלב %s תועצמאב ליעפהל ןתינ תואבה תודוקפה תא

en: The following commands cannot be invoked at all:
he:                         :ללכ הלעפהל תונתינ ןניא תואבה תודוקפה

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
he: ןולחה תולובגמ אצוי ןמסהשכ הגוצת לולגל תורוש רפסמ

en: The reference disappeared! (%s).
he: !םלענ (%s) רושיקה לש דעיה

en: There aren't %d items in this menu.
he: .םיפיעס %d ןיא הז טירפתב

en: There is no function named `%s'
he: .תמייק הניא `%s' םשב היצקנופ

en: This @anchor command ignored; references to it will not work
he: ולעפי אל וז תיות לא םירושיק ;עצובת אל וז @anchor תארוה

en: This node (%s) has the bad Next
he: יוגש Next הדש תלעב איה (%s) וז הקסיפ

en: This node (%s) has the bad Prev
he: יוגש Prev הדש תלעב איה (%s) וז הקסיפ

en: This window has no additional nodes
he: הז ןולחב תואקסיפ רתוי ןיא

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
he: יחכונה ןולחב ושלגש תורוש תגצה בצמ הנש

en: Too many columns in multitable item (max %d)
he: (%d דע רתומ) multitable לש @item-ב תודומע ידמ רתוי

en: Too many errors!  Gave up.
he: .םיידי יתמרה  !תאיגש ידמ רתוי

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
he:  לדחמ תרירבכ ,םירחא םינוש םיטמרופל Texinfo רוקמ תפשב דועית םגרת
    .GNU Info  תינכת וא Emacs תרזעב האירקל םימיאתמה Info יצבק רציימ

en: Transpose characters at point
he: ןמסה דילש םיות ינש לש רדס הנש

en: Try --help for more information.
he: .רתוי בר עדימ תגצהל --help הסנ

en: Try `%s --help' for more information.
he: .`%s --help' הסנ רתי טורפל

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
he: .`%s' ףיעסב הילא רשקמ `%s'-ב טירפתה רשא הקסיפ יתאצמ אל

en: Unexpected string at end of split-HTML file `%s'
he: `%s' קלוחמ HTML ץבוק םויסב היופצ-יתלב תזורחמ

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
he: .הרזע תלבקל `?' הסנ ;Info-ל תרכומ הניא `%c' הדוקפ

en: Unknown command (%s).
he: .(%s) תרכומ-יתלב הדוקפ

en: Unknown command `%s'
he: `%s' תרכומ-יתלב הארוה

en: Unknown index `%s'
he: `%s' רכומ-יתלב סקדניא

en: Unknown index `%s' and/or `%s' in @synindex
he: רכומ-יתלב סקדניא וניה @synindex-ב `%s' וא `%s'

en: Unknown index `%s' in @printindex
he: @printindex-ב `%s' רכומ-יתלב סקדניא

en: Unmatched `%c%s'
he: גוז-ןב ול ןיאש `%c%s'

en: Unmatched }
he: גוז-ןב ול ןיאש }

en: Untitled
he: תרתוכ אלל

en: Up
he: Up הדש

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
he: %s [OPTION]... FILE... :שומישה ןפוא

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
he: %s [םינייפאמ]... TEXINFO-ץבוק... :שומישה ןפוא

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
    
    Install or delete dir entries from INFO-FILE in the Info directory file
    DIR-FILE.
    
    Options:
     --delete          delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                         don't insert any new entries.
     --dir-file=NAME   specify file name of Info directory file.
                         This is equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --entry=TEXT      insert TEXT as an Info directory entry.
                         TEXT should have the form of an Info menu item line
                         plus zero or more extra lines starting with whitespace.
                         If you specify more than one entry, they are all added.
                         If you don't specify any entries, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --help            display this help and exit.
     --info-file=FILE  specify Info file to install in the directory.
                         This is equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --info-dir=DIR    same as --dir-file=DIR/dir.
     --item=TEXT       same as --entry TEXT.
                         An Info directory entry is actually a menu item.
     --quiet           suppress warnings.
     --remove          same as --delete.
     --section=SEC     put this file's entries in section SEC of the directory.
                         If you specify more than one section, all the entries
                         are added in each of the sections.
                         If you don't specify any sections, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --version         display version information and exit.
he:           %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]] :שומישה ןפוא
    
                                                                    :םינייפאמ
      ;INFO-FILE רובע םימייק טירפת יפיעס DIR-FILE-מ קחמ   --delete
                          .םישדח טירפת יפיעס ףיסות לא
                       .ישאר Info טירפת לש ץבוק םש ןייצ   --dir-file=NAME
                .DIR-FILE טנמוגראב שומישל ךרע-הווש הז
                      .Info לש טירפת ףיעסכ TEXT-ב שמתשה   --entry=TEXT
        Info טירפת ףיעס תרוש לש הרוצב תויהל ךירצ TEXT
         .םיחוורב תוליחתמה תורוש המכ תפסותל תורשפא םע
         םיפיעסה לכ ,תחא םעפמ רתוי --entry-ב שמתשת םא
                                         .ופסותי וללה
        ךותמ ובשוחי טירפת יפיעס ,--entry-ב שומיש ןיאב
                             .ומצע Info ץבוק לש ןכותה
                           .תינכתהמ אצו אז הרזע ךסמ גצה   --help
                      .ישארה טירפתב הנקתהל ץבוק םש ןייצ   --info-file=FILE
               .INFO-FILE טנמוגראב שומישל ךרע-הווש הז
                       ."--dir-file=DIR/dir"-ל ךרע-הווש   --info-dir=DIR
                             ."--entry=TEXT"-ל ךרע-הווש   --item=TEXT
            .טירפת לש ףיעס השעמל אוה Info ךירדמב ףיעס
                                  .הרהזא תואדוה גיצת לא   --quiet
                                 ."--delete"-ל ךרע-הווש   --remove
      .ישארה טירפתה לש SEC קלחב הז ץבוק ךותמ םיפיעס םקמ   --section=SEC
     טירפתה יפיעס ,תחא םעפמ רתוי --section-ב שמתשת םא
            .תנייצש ישארה טירפתה יקלחמ דחא לכל ופסותי
            עבקיי טירפתב קלחה ,--section-ב שומיש ןיאב
                        .ומצע Info ץבוק לש ןכותה ךותמ
                          .אצו תינכתה תסריג לע עדימ גצה   --version

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
he:             %s [ןייפאמ]... [טלק-ץבוק]  :שומישה ןפוא
    
    :לדחמה תרירב) טלק-ץבוק ארוק .infokey ץבוקל םישקמ תורדגה לש רוקמ ץבוק לפמק
          .(תרחא תנייצ אל םא) $HOME/.info-ל לפמוקמ ץבוק בתוכו ($HOME/.infokey
    
                                                                    :םינייפאמ
           .$HOME/.info-ב םוקמב FILE ץבוקב טלפ םושר   --output FILE
                       .תינכתהמ אצו הז הרזע ךסמ גצה   --help
                      .אצו תינכתה תסריג לע עדימ גצה   --version

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
he: םילסלוסמ םיירגוסב ךרוצ שי ,@%s-ל טנמוגרא היהת הארוהש ידכ

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
he: .`foo.%c%c' םשב םיארקנ `foo.texi' ךמסמ רובע FILE יצבק ללכ ךרדב

en: Visit Info node `(info)Help'
he: Info תכרעמב שומישל ךירדמ גצה

en: Visit as many menu items at once as possible
he: הז טירפתמ םיפיעס לש רשפאה לככ בר רפסמ גצה

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
he: .גצומה טירפתהמ הריחבל \[menu-item] ,ארזע תלבקל \[get-help-window] שקה .%s אסריג Info תינכתל םיאבה םיכורב

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
he: תויביס 8 ילעב ISO יות גיצמו טלוק Info ,"On" בצמב םא

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
he: הפשא ףוסיא ךילהת י"ע םיסוחד םיצבקל הצקוהש ןורכז רזחממ Info ,"On" בצמב םא

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
he: םירחא תונולח ידמימ הנשמ ןולח לש קוליס וא הריצי ,"On" בצמב םא

en: When "On", errors cause the bell to ring
he: הערתא לילצ תעמשהל תמרוג האיגש לכ ,"On" בצמב םא

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
he: לילצ תעמשה םוקמב ךסמה יעבצב קזבה ,"On" בצמב םא

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
he: תיטמוטוא תומלענו תועיפומ םיילוש תורעה ,"On" בצמב םא

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
he: שופיח תזורחמל םיאתהש סקדניא יטירפ לש קלחה שגדוי ,"On" בצמב םא

en: Writing node %s...
he: `%s' הקסיפ טלפ

en: Yank back a previous kill
he: תמדוק הקיחמ ןכות רזחה

en: Yank back the contents of the last kill
he: הנורחא הקיחמ לש ןכות רזחה

en: You are already at the first page of this node.
he: .וז הקסיפ לש ןושארה דומעב רבכ ה/תא

en: You are already at the last page of this node.
he: .וז הקסיפ לש ןורחאה דומעב רבכ ה/תא

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
he: ונוכדע ךרוצל infokey ץרה -- ןכדועמ וניא `%s' infokey ץבוק

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
he: \%-10[beginning-of-node]  תיחכונ הקסיפ תליחתל ןמס זזה

en: \%-10[dir-node]  Move to the `directory' node.  Equivalent to `\[goto-node] (DIR)'.
he: \%-10[dir-node]  `\[goto-node] (DIR)'-ל ךרע-הווש ;DIR הקסיפל רובע

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
he: \%-10[end-of-node]  תיחכונ הקסיפ ףוסל ןמס זזה

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
he: \%-10[get-info-help-node]  Info שמתשמל ךירדמ גצה

en: \%-10[goto-node]  Move to node specified by name.
                  You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
he: \%-10[goto-node]  המש י"פע הקסיפל רובע
                  .(FILENAME)NODENAME-ב ומכ הקסיפה םשמ קלחכ ץבוק םש ןייצל ןתינ

en: \%-10[history-node]  Move to the last node seen in this window.
he: \%-10[history-node]  הז ןולחב הגצוהש הנורחאה הקסיפל רוזח

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index entries of this Info
                  file, and select the node referenced by the first entry found.
he: \%-10[index-search]  רובעו הז Info ץבוק לש םיסקדניאב תזורחמ שפח
                     םאות אצמנש ןושאר סקדניא טירפ העיבצמ הילא הקסיפל

en: \%-10[last-menu-item]  Pick last item in node's menu.
he: \%-10[last-menu-item]  תיחכונה הקסיפה טירפתב ןורחא ףיעס רחב

en: \%-10[menu-digit]  Pick first ... ninth item in node's menu.
he: \%-10[menu-digit]  תיחכונה הקסיפה טירפתב יעישת דע ןושאר ףיעס רחב

en: \%-10[menu-item]  Pick menu item specified by name.
                  Picking a menu item causes another node to be selected.
he: \%-10[menu-item]  ומש י"פע טירפתמ ףיעס רחב
                .תרחא הקסיפל רבעמל תמרוג טירפתמ הריחב

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to next hypertext link within this node.
he: \%-10[move-to-next-xref]  תיחכונ הקסיפב אבה רושיקל ןמס זזה

en: \%-10[move-to-prev-xref]  Skip to previous hypertext link within this node.
he: \%-10[move-to-prev-xref]  תיחכונ הקסיפב םדוקה רושיקל ןמס זזה

en: \%-10[next-node]  Move to the "next" node of this node.
he: \%-10[next-node]  תיחכונ הקסיפ ירחא האבה הקסיפל רובע

en: \%-10[prev-node]  Move to the "previous" node of this node.
he: \%-10[prev-node]  תיחכונ הקסיפ ינפלש הקסיפל רובע

en: \%-10[quit-help]  Quit this help.
he: \%-10[quit-help]  הז הרזע ןולח רוגס

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
he: \%-10[quit]  Info תינכתמ ירמגל אצ

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward a page.
he: \%-10[scroll-backward]  הרוחא דחא ףד לולג

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward a page.
he: \%-10[scroll-forward]  המידק דחא ףד לולג

en: \%-10[search-backward]  Search backward for a specified string
                  and select the node in which the previous occurrence is found.
he: \%-10[search-backward]  הז Info ץוקב הרוחאו ןאכמ תזורחמ שפח
                                  .תזורחמה האצמנ הב הקסיפל רובעו

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string
                  and select the node in which the next occurrence is found.
he: \%-10[search]  הז Info ץוקב ךליאו ןאכמ תזורחמ שפח
                        .תזורחמה האצמנ הב הקסיפל רובעו

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under cursor.
he: \%-10[select-reference-this-line]  וילע אצמנ ןמסהש רושיק ירחא בוקע

en: \%-10[top-node]  Move to the Top node.  Equivalent to `\[goto-node] Top'.
he: \%-10[top-node]  `\[goto-node] Top'-ל ךרע-הווש ;Top הקסיפל רובע

en: \%-10[up-node]  Move "up" from this node.
he: \%-10[up-node]  תיחכונ הקסיפ לש בא-תקסיפל רובע

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
he: \%-10[xref-item]  רושיקה םש ארוק ;רושיק רחא בוקע

en: `%.40s...' is too long for expansion; not expanded
he: בחרוי אל ;וביחרהל ידכמ ךורא `%.40s...'

en: `%c%s' needs an argument `{...}', not just `%s'
he: `{...}' ךותב תויהל בייחש ,%c%s לש טנמוגרא תויהל םיאתמ וניא `%s'

en: `%c%s' needs something after it
he: וירחא אוביש והשמ ךירצ `%c%s'

en: `%s' is not on any keys
he: והשלכ שקמל הרושק הניא `%s' הדוקפה

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
he: `%s' אצמנ םלוא ,`%s' ל"צ `@end' ירחא

en: `{' expected, but saw `%c'
he: %c אצמנ ךא ,`{' ל"צ

en: `}' expected, but saw `%c'
he: %c אצמנ ךא ,`}' ל"צ

en: action name too long
he: ידמ ךורא הדוקפ םש

en: asis
he: אוהש ומכ

en: cannot create output file `%s'
he: `%s' טלפ ץבוק תריציב הלקת

en: cannot open input file `%s'
he: `%s' טלק ץבוק תחיתפב הלקת

en: display this help and exit
he: תינכתהמ אצו הז הרזע ךסמ גצה

en: display version information and exit
he: אצו תינכתה תסריג לע עדימ גצה

en: do not keep temporary files around after processing (default)
he: (ח"מרב) דוביעה ךלהמב םירצונה םיינמז םיצבק קחמ

en: end of file inside verb block
he: verb ךותב ץבוק ףוס

en: end of file inside verbatim block
he: verbatim ךותב ץבוק ףוס

en: entry %s follows an entry with a secondary name
he: ינשמ םש לעב טירפ תובקעב אב %s טירפ

en: error closing output file `%s'
he: `%s' טלפ ץבוק תריגסב הלקת

en: error writing to `%s'
he: `%s'-ל הביתכב הלקת

en: excess command line argument `%s'
he: `%s' רתוימ טנמוגרא

en: extra characters following action `%s'
he: `%s' הדוקפל ךשמהב םירתוימ םיות

en: failure reopening %s
he: %s לש תשדוחמ החיתפב הלקת

en: here is the previous definition of `%s'
he: הנושארל רדגוה `%s' ןאכ

en: ignoring @tab outside of multitable
he: multitable-ל ץוחמ @tab-מ יתמלעתה

en: ignoring stray text `%s' after @multitable
he: @multiline ירחא `%s' רתוימ טסכטמ יתמלעתה

en: incorrect number of arguments
he: יוגש הדוקפל םיטנמוגראה רפסמ

en: invalid encoded character `%s'
he: `%s' יוגש דדוקמ ות

en: keep temporary files around after processing
he: דוביעה ךלהמב םירצונה םיינמז םיצבק קחמת לא

en: key sequence too long
he: ידמ הכורא םישקמ תרדס

en: lettering overflow, restarting at %c
he: %c-ב שדחמ ליחתמ ,ולצונ תויתואה לכ

en: macro `%s' previously defined
he: םדןק רדגוה רבכ `%s' ורקאמ

en: menu item `%s' already exists, for file `%s'
he: `%s' ףיעס ישארה טירפתב םייק רבכ `%s' ץבוקל

en: mismatched @end %s with @%s
he: @end %s תא םאות וניא @%s

en: missing `=' immediately after variable name
he: הנתשמה םש ירחא דימ `=' רסח

en: missing action name
he: הדוקפ םש רסח

en: missing key sequence
he: הרסח םישקמ תרדס

en: missing variable name
he: הנתשמה םש רסח

en: more
he:  רתוי

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
he: קחמנ אל םולכ ;`%s' רובע טירפת יפיעס ואצמנ אל

en: no index entries found for `%s'
he: `%s' תזורחמ םיליכמה סקדניא יטירפ ןיא

en: no info dir entry in `%s'
he: `%s'-ב ישאר טירפת יפיעס ןיא

en: node `%s' has been referenced %d times
he: `%s' הקסיפל םירושיק %d יתרפס

en: none
he: ןיא

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
he: ?@ifinfo םוקמב @ifnottex-ב תפקומ תויהל התיה הכירצ @top תקסיפ יכ ןכתייה

en: readline: Out of virtual memory!
he: !יונפ ןורכז רתוי ןיא :readline

en: section too long
he: ידמ ךורא קלח

en: send output to FILE
he: FILE ץבוקל טלפ הנפה

en: sorry, encoding `%s' not supported
he: ךמתנ וניא `%s' דודיק ,םירעטצמ

en: unknown action `%s'
he: העודי הנניא `%s' הדוקפ

en: unlikely character %c in @var
he: @var ךותב %c ריבס-יתלב ות

en: unreferenced node `%s'
he: רושיק ףא ןיא `%s' הקסיפל

en: value too long
he: ידמ ךורא ךרע

en: variable name too long
he: ידמ ךורא הנתשמה םש
