Window Maker 0.64.0 - en to fi translation catalogue (339 entries)

en: 
    Sound disabled
fi: 
    Ääni pois

en: 
    Sound enabled
fi: 
    Ääni päällä

en:     Window Maker is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as
    published by the Free Software Foundation; either version 2 of the
    License, or (at your option) any later version.
    
    
        Window Maker is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty
    of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    
    
        You should have received a copy of the GNU General Public
    License along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA.
fi:     Window Maker on vapaa ohjelmisto; voit jakaa sitä edelleen ja/tai
    muokata sitä Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public
    Licensen (version 2 tai halutessasi jonkin myöhemmän version) ehtojen
    mukaisesti.
    
    
        Window Makeria jaetaan siinä toivossa, että siitä on hyötyä,
    mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; siihen ei sisälly edes epäsuoraa
    takuuta siitä, että se SOVELTUISI MARKKINOITAVAKSI tai SOPISI
    JOHONKIN TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katso tarkempia tietoja GNU
    General Public Licensestä.
    
    
        Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GNU General Public
    Licensestä. Jos näin ei ole, ilmoita siitä osoitteeseen Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA.

en:  --dont-restore		do not restore saved session
fi: --dont-restore		älä palauta tallennettua istuntoa

en:  --help			show this message
fi:  --help			näytä tämä viesti

en:  --locale locale	locale to use
fi:  --locale locale	käytettävä maa-asetus

en:  --no-autolaunch	do not autolaunch applications
fi:  --no-autolaunch	älä käynnistä sovelluksia automaattisesti

en:  --no-clip		do not open the workspace Clip
fi:  --no-clip		älä avaa työtilaliitintä

en:  --no-cpp 		disable preprocessing of configuration files
fi:  --no-cpp 		konfiguraatiotiedostojen esiprosessointi pois käytöstä

en:  --no-dock		do not open the application Dock
fi:  --no-dock		älä avaa sovellustelakkaa

en:  --static		do not update or save configurations
fi:  --static		älä päivitä tai tallenna asetuksia

en:  --synchronous		turn on synchronous display mode
fi:  --synchronous		synkroninen näyttötila päälle

en:  --version		print version and exit
fi:  --version		tulosta versio ja poistu

en:  --visual-id visualid	visual id of visual to use
fi:  --visual-id visualid	käytettävän visualin id

en:  -display host:dpy	display to use
fi:  -display host:dpy	käytettävä näyttö

en:  This fatal error occured probably due to a bug. Please fill the included BUGFORM and report it to bugs@windowmaker.org.
fi:  Tämä vakava virhe tapahtui luultavasti bugin johdosta. Ole hyvä ja täytä oheinen bugi-kaavake ja lähetä se osoitteeseen bugs@windowmaker.org.

en:  and
fi:  ja

en:  will be forcibly closed.
    Any unsaved changes will be lost.
    Please confirm.
fi:  suljetaan väkisin.
    Kaikki tallentamattomat muutokset katoavat.
    Vahvista.

en: "%s" is not a valid bitmap file
fi: "%s" ei ole kelvollinen bittikarttatiedosto

en: "%s" is not a valid color name
fi: "%s" ei ole sallittu värin nimi

en: %d will be replaced with the file name
fi: %d korvataan tiedoston nimellä

en: %s aborted.
fi: %s keskeytetty.

en: %s: invalid argument '%s'
fi: %s: virheellinen argumentti '%s'

en: %s: missing command
fi: %s: puuttuva komento

en: %s: modifier key %s is not valid
fi: %s: muunnosnäppäin %s ei ole voimassa

en: %s: unmatched '"' in menu file
fi: %s: valikkotiedostosta ei löydy paria merkille '"'

en: %s:can't add shortcut for entry "%s"
fi: %s: kohdalle "%s" ei voida lisätä pikavalintaa

en: %s:could not execute exit script
fi: %s:lopetusskriptin suoritus ei onnistu

en: %s:could not execute initialization script
fi: %s:ei voi suorittaa alustusskriptiä

en: %s:could not open menu file
fi: %s: valikkotiedoston avaus ei onnistunut

en: %s:could not open/preprocess menu file
fi: %s: valikkotiedostoa ei voitu avata/esikäsitellä

en: %s:could not stat file "%s" in menu directory
fi: %s: tiedostolta "%s" ei saatu stat-tietoja valikkohakemistossa

en: %s:format error in root menu configuration "%s"
fi: %s: muotoiluvirhe juurivalikon määrittelyssä "%s"

en: %s:invalid kbd shortcut specification "%s"
fi: %s: virheellinen näppäinpikavalinnan määrittely "%s"

en: %s:invalid kbd shortcut specification "%s" for entry %s
fi: %s: virheellinen näppäinpikavalinnan määrittely "%s" merkinnälle %s

en: %s:invalid key in shortcut "%s"
fi: %s: epäkelpo näppäin pikavalinnassa "%s"

en: %s:invalid key in shortcut "%s" for entry %s
fi: %s: vääränlainen näppäin pikavalinnassa "%s" merkinnälle %s

en: %s:invalid key modifier "%s"
fi: %s: virheellinen avainmääre "%s"

en: %s:invalid menu file. MENU command is missing
fi: %s:virheellinen valikkotiedosto. MENU-komento puuttuu.

en: %s:maximal line size exceeded in menu config: %s
fi: %s: rivin maksimipituus ylitetty valikkomääritelmässä: %s

en: %s:missing command in menu config: %s
fi: %s: komento puuttuu valikkomääritelmässä: %s

en: %s:missing parameter for menu command "%s"
fi: %s: puuttuva parametri valikkokomennolla "%s"

en: %s:no title given for the root menu
fi: %s: juurivalikolle ei ole annettu nimeä

en: %s:syntax error in menu file:END declaration missing
fi: %s: virhe valikkotiedoston syntaksissa: END-määre puuttuu

en: %s:unknown command "%s" in menu config.
fi: %s: tuntematon komento "%s" valikkomääritelmässä.

en: (%d colors)
fi: (%d väriä)

en: (16 million colors)
fi: (16 miljoonaa väriä)

en: (32 thousand colors)
fi: (32 000 väriä)

en: (64 thousand colors)
fi: (64 000 väriä)

en: Abort and leave a core file
fi: Keskeytä ja kirjoita core-tiedosto

en: About GNUstep
fi: Tietoa GNUstepistä

en: Advanced
fi: Tarkemmat asetukset

en: Advanced Options
fi: Tarkemmat asetukset

en: All selected icons will be removed!
fi: Kaikki valitut kuvakkeet poistetaan!

en: Application Specific
fi: Sovelluskohtaiset

en: Application path and arguments
fi: Sovelluksen polku ja argumentit

en: Apply
fi: Toteuta

en: Attract Icons
fi: Kerää kuvakkeet

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Attributes...
fi: Ominaisuudet...

en: Autoattract Icons
fi: Kerää kuvakkeet automaattisesti

en: Autocollapse
fi: Automaattinen häivytys

en: Automatically hide application when it's started.
fi: Piilota sovellus automaattisesti, kun se käynnistetään.

en: Autoraise
fi: Nosta automaattisesti

en: Bring Here
fi: Tuo tänne

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Choose File
fi: Valitse tiedosto

en: Click in the window you wish to inspect.
fi: Paina ikkunaa, jota haluat tarkastella.

en: Clip Options
fi: Liittimen asetukset

en: Close
fi: Sulje

en: Close Window System session?
    Kill might close applications with unsaved data.
fi: Suljetaanko ikkunointijärjestelmän istunto?
    Tallentamatonta tietoa sisältävät sovellukset saattavat sulkeutua.

en: Close X session
fi: Sulje X-istunto

en: Collapse
fi: Häivytä

en: Collapse application icons
fi: Häivytä sovelluskuvakkeet

en: Collapse application icons from other instances
    of this application into one.
fi: Häivytä tämän sovelluksen muiden esiintymien
    sovellusikonit yhdeksi.

en: Collapsed
fi: Häivytetty

en: Command for files dropped with DND
fi: Komento tiedostoille, jotka vedetään ja tiputetaan

en: Commands
fi: Komennot

en: Comments are not allowed inside WindowMaker owned domain files.
fi: Kommentit eivät ole sallittuja Window Makerille kuuluvissa tiedostoissa.

en: Could not execute command "%s"
fi: Komennon "%s" suoritus ei onnistunut

en: Could not execute command:
fi: Seuraavan komennon suoritus epäonnistui:

en: Could not find icon "%s" specified for this window
fi: Tälle ikkunalle määriteltyä kuvaketta "%s" ei löytynyt

en: Could not load image file
fi: Ei voi avata kuvatiedostoa

en: Could not open directory
fi: Ei voi avata hakemistoa

en: Could not open specified icon "%s":%s
fi: Ei voinut avata määriteltyä kuvaketta "%s":%s

en: Could not open specified icon file
fi: Määritellyn kuvaketiedoston avaus ei onnistunut

en: Could not open specified icon file: %s
fi: Määritellyn kuvaketiedoston %s avaus ei onnistu

en: DND support was not compiled in
fi: vedä ja tiputa -tukea ei käännetty mukaan

en: Defaults for all windows
fi: Kaikkien ikkunoiden oletusarvot

en: Deminiaturize
fi: Peruuta pienennys

en: Destroy Last
fi: Tuhoa viimeinen

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Disable the application icon for the application.
    Note that you won't be able to dock it anymore,
    and any icons that are already docked will stop
    working correctly.
fi: Poista sovelluksen sovelluskuvake. Huomaa, että et
    voi enää telakoida sitä, ja jo telakoidut kuvakkeet
    lakkaavat toimimasta oikein.

en: Do not allow the window to move itself completely
    outside the screen. For bug compatibility.
fi: Älä anna ikkunan siirtyä kokonaan ruudun
    ulkopuolelle. Bugi-yhteensopivuuden takia.

en: Do not bind keyboard shortcuts from Window Maker
    when this window is focused. This will allow the
    window to receive all key combinations regardless
    of your shortcut configuration.
fi: Älä sido Window Makerin näppäinpikavalintoja, kun
    tämä ikkuna on aktiivinen. Tämä sallii ikkunan
    vastaanottaa kaikki näppäinyhdistelmät pika-
    valinta-asetuksistasi riippumatta.

en: Do not bind mouse actions, such as `Alt'+drag
    in the window (when alt is the modifier you haveconfigured).
fi: Älä sido ikkunassa hiiritoimintoja kuten
    'Alt'-siirtoja (kun alt on määrittelemäsi modifier).

en: Do not hide the window when issuing the
    `HideOthers' command.
fi: Älä piilota ikkunaa, kun annetaan
    'Piilota muut'-komento.

en: Do not let the window take keyboard focus when you
    click on it.
fi: Älä anna ikkunalle syöttökohdistusta,
    kun napautat hiirellä sen alueella.

en: Do not list the window in the window list menu.
fi: Älä näytä kyseistä ikkunaa ikkunalista-valikossa.

en: Do not save the associated application in the
    session's state, so that it won't be restarted
    together with other applications when Window Maker
    starts.
fi: Älä tallenna ks. sovellusta istunnon tilaan,
    jotta sitä ei käynnistetä uudelleen muiden
    sovellusten kanssa, kun Window Maker
    käynnistyy.

en: Dock Icon
fi: Telakoi kuvake

en: Docked Application Settings
fi: Telakoidun ohjelman asetukset

en: Domain %s (%s) of defaults database is corrupted!
fi: Oletustietokannan kenttä %s (%s) on vioittunut!

en: Domain %s (%s) of global defaults database is corrupted!
fi: Globaalin oletustietokannan arvo %s (%s) on vioittunut!

en: Enter command arguments:
fi: Syötä komentoriviargumentit:

en: Error
fi: Virhe

en: Error in cursor specification for key "%s"
fi: Virhe avaimen "%s" kohdistinmääritelmässä

en: Error in texture specification for key "%s"
fi: Virhe kuviomääritelmässä avaimelle "%s"

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit window manager?
fi: Poistutaanko ikkunamanagerista?

en: Exit...
fi: Poistu...

en: Fatal error
fi: Vakava virhe

en: File Name:
fi: Tiedosto:

en: Hide
fi: Piilota

en: Icon Chooser
fi: Kuvakkeen valitsin

en: Icon Image
fi: Kuvake

en: Icon and Initial Workspace
fi: Kuvake ja alustava työtila

en: Icon cannot be made omnipresent. Please make sure that no other icon is docked in the same position on the other workspaces and the Clip is not full in some workspace.
fi: Kuvaketta ei saada kaikkialla näkyväksi. Varmista, ettei toista ikonia ole telakoitu samaan kohtaan muissa työtiloissa ja ettei Liitin ole täynnä jossain työtilassa.

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Ignore
fi: Jätä huomiotta

en: Ignore client supplied icon
fi: Älä käytä sovelluksen antamaa

en: Incorrect number of elements in array for key "%s".
fi: Taulukossa on väärä määrä alkioita avaimelle "%s".

en: Initial Workspace
fi: Työtila käynnistettäessä

en: Keep Icon
fi: Pidä kuvake

en: Keep Icons
fi: Pidä kuvakkeet

en: Keep at bottom
fi: Pidä alimmaisena

en: Keep on Top
fi: Pidä päällimmäisenä

en: Keep on top
fi: Pidä päällimmäisenä

en: Keep the window under all other windows.
fi: Pidä ikkuna kaikkien muiden ikkunoiden alla.

en: Kill
fi: Tapa

en: Kill Application
fi: Tapa sovellus

en: Kill Window System session?
    (all applications will be closed)
fi: Tapetaanko ikkunointijärjestelmän istunto?
    (kaikki ohjelmat suljetaan)

en: Kill X session
fi: Sulje X-istunto

en: Launch
fi: Käynnistä

en: Legal
fi: Käyttöehdot

en: Lock (prevent accidental removal)
fi: Lukitse (estä tahaton poisto)

en: Make the window be automatically maximized when it's
    first shown.
fi: Suurenna ikkuna automaattisesti, kun se näytetään
    ensimmäisen kerran.

en: Make the window be automatically miniaturized when it's
    first shown.
fi: Pienennä ikkuna automaattisesti, kun se näytetään
    ensimmäisen kerran.

en: Make the window use the whole screen space when it's
    maximized. The titlebar and resizebar will be moved
    to outside the screen.
fi: Aseta ikkuna käyttämään koko ruutualaa, kun se on
    suurennettu. Otsikko- ja koonmuutospalkki siirretään
    ruudun ulkopuolelle.

en: Make this window act as an application that provides
    enough information to Window Maker for a dockable
    application icon to be created.
fi: Laita tämä ikkuna käyttäytymään sovelluksena, joka
    tarjoaa Window Makerille tarpeeksi informaatiota, jotta
    voidaan luoda telakoituva sovelluskuvake.

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Miniaturize
fi: Pienennä

en: Miniwindow Image
fi: Kuvake

en: Move Icon To
fi: Siirrä kuvake tilaan

en: Move Icons To
fi: Siirrä kuvakkeet ->

en: Move To
fi: Siirrä työtilaan

en: New
fi: Uusi

en: No
fi: Ei

en: Nowhere in particular
fi: Ei erityistä tilaa

en: Omnipresent
fi: Näkyvissä kaikkialla

en: Options
fi: Valintoja

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Program Arguments
fi: Ohjelman argumentit

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Remove Icon
fi: Poista kuvake

en: Remove Icons
fi: Poista kuvakkeet

en: Remove the 1 pixel black border around the window.
fi: Poista ikkunan ympäriltä 1 pikselin levyinen musta reuna.

en: Remove the `close window' button of this window.
fi: Poista tämän ikkunan 'sulje ikkuna'-painike.

en: Remove the `miniaturize window' button of the window.
fi: Poista tämän ikkunan 'pienennä ikkuna'-painike.

en: Remove the `toggle language' button of the window.
fi: Poista ikkunan 'vaihda kieltä'-painike.

en: Remove the resizebar of this window.
fi: Poista tämän ikkunan koonsäätöpalkki.

en: Remove the titlebar of this window.
    To access the window commands menu of a window
    without it's titlebar, press Control+Esc (or the
    equivalent shortcut, if you changed the default
    settings).
fi: Poista tämän ikkunan otsikkopalkki. Pääset
    otsikkopalkittoman ikkunan komentovalikkoon
    painamalla Control+Esc (tai vastaavaa
    pikavalintaa, jos muutit oletusasetuksia).

en: Rename Workspace
fi: Vaihda työtilan nimi

en: Resize/Move
fi: Muuta kokoa/Siirrä

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart Window Maker
fi: Käynnistä Window Maker uudelleen

en: Save
fi: Tallenna

en: Select
fi: Valitse

en: Select All Icons
fi: Valitse kaikki kuvakkeet

en: Select action
fi: Valitse toiminta

en: Selected
fi: Valittu

en: Set Icon...
fi: Valitse kuvake...

en: Set Shortcut
fi: Aseta pikavalinta

en: Settings...
fi: Asetukset...

en: Shade
fi: Vain otsikkopalkki

en: Some icons cannot be made omnipresent. Please make sure that no other icon is docked in the same positions on the other workspaces and the Clip is not full in some workspace.
fi: Eräitä kuvakkeita saada kaikkialla näkyviksi. Varmista, ettei toisia ikoneita ole telakoitu samoihin paikkoihin muissa työtiloissa ja ettei Liitin ole täynnä jossain työtilassa.

en: Start alternate window manager
fi: Käynnistä vaihtoehtoinen ikkunamanageri

en: Start when Window Maker is started
fi: Käynnistä, kun WMaker käynnistetään

en: Supported image formats:
fi: Tuetut kuvamuodot:

en: The Window Maker window manager for the X window system
fi: Window Maker -ikkunamanageri X-ikkunointijärjestelmälle

en: The applications menu could not be loaded. Look at the console output for a detailed description of the errors.
fi: Sovellusvalikkoa ei voitu ladata. Saat virheistä tarkan kuvauksen katsomalla konsolitulostetta.

en: The configuration will apply to all
    windows that have their WM_CLASS
    property set to the above selected
    name, when saved.
fi: Kun asetukset tallennetaan, ne
    vaikuttavat kaikkiin ikkunoihin,
    joiden WM_CLASS-ominaisuus on asetettu
    yllä valituksi nimeksi.

en: The workspace to place the window when it'sfirst shown.
fi: Työtila, johon ikkuna sijoitetaan, kun se näytetään ensimmäisen kerran.

en: There are more than one WORKSPACE_MENU commands in the applications menu. Only one is allowed.
fi: Sovellusvalikossa on enemmän kuin yksi WORKSPACE_MENU-komento. Vain yksi on sallittu.

en: This will kill the application.
    Any unsaved changes will be lost.
    Please confirm.
fi: Tämä sulkee ohjelman väkisin.
    Kaikki tallentamattomat muutokset menetetään.
    Vahvista.

en: Toggle Omnipresent
fi: Näkyvyys kaikkialla päälle/pois

en: Total allocated memory: %i kB. Total memory in use: %i kB.
fi: Muistia varattu yhteensä %i kt. Muistia käytössä yhteensä %i kt.

en: Try '%s --help' for more information
fi: Saat lisätietoa kirjoittamalla '%s --help'

en: Type the command used to launch the application
fi: Kirjoita komento, jolla ohjelma käynnistetään

en: Type the name for workspace %i:
fi: Kirjoita nimi työtilalle %i:

en: Uncollapse
fi: Häivytys pois

en: Unhide
fi: Tuo näkyviin

en: Unhide Here
fi: Tuo näkyviin täällä

en: Unmaximize
fi: Peruuta suurennus

en: Unselect All Icons
fi: Kaikkien kuvakkeiden valinta pois

en: Unshade
fi: Myös sisältö

en: Usage: %s [options]
fi: käyttö: %s [optiot]

en: Version %s
fi: Versio %s

en: Warning
fi: Varoitus

en: What do you want to do now?
fi: Mitä haluat nyt tehdä?

en: Window Attributes
fi: Ikkunan ominaisuudet

en: Window Maker is part of the GNUstep project.
    The GNUstep project aims to create a free
    implementation of the OpenStep(tm) specification
    which is a object-oriented framework for
    creating advanced graphical, multi-platform
    applications. Additionally, a development and
    user desktop enviroment will be created on top
    of the framework. For more information about
    GNUstep, please visit: www.gnustep.org
fi: Window Maker on osa GNUstep-projektia.
    GNUstep-projektin tarkoituksena on luoda vapaa
    toteutus OpenStep(tm)-määrittelystä, joka on
    olio-orientoitunut kehys kehittyneiden
    graafisten, monilla alustoilla toimivien
    sovellusten luontiin. Kehyksen päälle tullaan
    lisäksi luomaan kehitys- ja käyttäjätyöpöytä-
    ympäristö. Saat GNUstepistä lisää tietoa
    osoitteesta www.gnustep.org

en: Window Maker received signal %i
    (%s).
fi: Window Maker vastaanotti signaalin %i
    (%s).

en: Window Maker received signal %i.
fi: Window Maker vastaanotti signaalin %i.

en: Window Manager for X
fi: Ikkunamanageri X:ään

en: Window Specification
fi: Ikkunan määrittely

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Workspace %i
fi: Työtila %i

en: Workspace Clip
fi: Työtilan Liitin

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: Wrong option format for key "%s". Should be %s.
fi: Avaimella "%s" on väärä optiomuoto. Pitäisi olla %s.

en: Wrong type for background of workspace %i. Should be a texture.
fi: Väärä tyyppi työtilan %i taustakuvaksi. Pitäisi olla kuvio.

en: Wrong type for workspace background. Should be a texture type.
fi: Väärä tyyppi työtilan taustakuvaksi. Pitäisi olla kuviotyyppi.

en: Wrong value for key "%s". Should be Coordinate.
fi: Avaimella "%s" on väärä arvo. Pitäisi olla koordinaatti.

en: X server does not support locale
fi: X-palvelin ei tue maa-asetusta

en: XKB is not supported. KbdModeLock is automatically disabled.
fi: XKB:tä ei tueta. KbdModeLockin käyttö estetään automaattisesti.

en: Yes
fi: Kyllä

en: a fatal error has occured, probably due to a bug. Please fill the included BUGFORM and report it.
fi: vakava virhe on tapahtunut - luultavasti bugin johdosta. Ole hyvä ja täytä oheinen bugi-kaavake ja lähetä se.

en: bad number of arguments in cursor specification
fi: kohdistinmääritelmässä on virheellinen määrä argumentteja

en: bad number of arguments in gradient specification
fi: virheellinen määrä argumentteja liukuvärin määritelmässä

en: bad number of arguments in textured gradient specification
fi: virheellinen määrä argumentteja liukuväritetyn kuvion määritelmässä

en: bad opacity value for tgradient texture "%s". Should be [0..255]
fi: väärä peittävyysarvo kuvioliukuvärille "%s". Pitäisi olla [0..255]

en: bad value for visualid: "%s"
fi: väärä arvo visualid:lle: "%s"

en: bad value in docked icon position %i,%i
fi: virheellinen arvo telakoidun kuvakkeen paikassa %i,%i

en: bad value in docked icon state info %s
fi: virheellinen arvo telakoidun kuvakkeen tilatiedossa %s

en: bad window name value in %s state info
fi: virheellinen ikkunan nimi tilatiedossa %s

en: can't convert "%s" to boolean
fi: "%s":ää ei voida muuttaa boolean-tyyppiseksi

en: can't convert "%s" to boolean for key "%s"
fi: "%s":n muunto boolean-muotoon avaimelle "%s" ei onnistu

en: can't convert "%s" to integer for key "%s"
fi: "%s":n muuntaminen kokonaisluvuksi avaimelle "%s" ei onnistu

en: can't convert array to integers for "%s".
fi: taulukkoa ei voida muuntaa kokonaisluvuiksi "%s":lle.

en: cannot open connection for crashing dialog panel. Aborting.
fi: yhteyden avaus kaatumis-valintapaneeliin ei onnistunut. Keskeytetään.

en: cannot set locale modifiers
fi: maa-asetus-määreiden asetus ei onnistu

en: connection to the session manager was lost
fi: yhteys istunnon manageriin menetettiin

en: could not access menu "%s" referenced in WMRootMenu
fi: WMRootMenussa mainittua valikkoa "%s" ei saada käyttöön

en: could not allocate color "%s"
fi: värin "%s" varaus ei onnistunut

en: could not allocate image buffer
fi: Kuvapuskurin varaus epäonnistui

en: could not create Workspace menu
fi: Työtilavalikon luonti ei onnistunut

en: could not create directory %s
fi: hakemiston %s luonti ei onnistunut

en: could not create options submenu for Clip menu
fi: Liittimen valikkoon ei voitu luoda asetukset-alivalikkoa

en: could not create submenu for window menu
fi: ikkunavalikkoon ei voitu luoda alivalikkoa

en: could not create workspace submenu for Clip menu
fi: Liittimen valikkoon ei voitu luoda työtila-alivalikkoa

en: could not define value for %s for cpp
fi: ei voitu määritellä arvoa %s cpp:lle

en: could not do initialization of WINGs widget set
fi: WINGs-widget-setin alustus ei onnistunut

en: could not exec %s
fi: %s:n suoritus ei onnistunut

en: could not find cursor bitmap file "%s"
fi: kohdistinbittikarttatiedostoa "%s" ei löytynyt

en: could not find default icon "%s"
fi: Oletuskuvaketta "%s" ei löydy

en: could not find function %s::%s
fi: funktiota %s::%s ei löydy

en: could not find icon %s, used in a docked application
fi: telakoidussa sovelluksessa käytettävää kuvaketta %s ei löydy

en: could not find icon file "%s"
fi: kuvaketiedostoa "%s" ei löytynyt

en: could not find menu file "%s" referenced in WMRootMenu
fi: WMRootMenussa mainittua valikkotiedostoa "%s" ei löydy

en: could not find user GNUstep directory (%s).
    Make sure you have installed Window Maker correctly and run wmaker.inst
fi: käyttäjän GNUstep-hakemistoa (%s) ei löydy.
    Tarkista, että olet asentanut Window Makerin oikein ja ajanut komennon wmaker.inst

en: could not get array element
fi: taulukon alkiota ei saatu

en: could not get color for key "%s"
fi: en löytänyt avainta "%s" vastaavaa väriä

en: could not get password entry for UID %i
fi: käyttäjän, jonka UID on %i, salasanamerkintää ei saatu

en: could not get window list!!
fi: ikkunaluetteloa ei saatu!!

en: could not initialize graphics library context: %s
fi: grafiikkakirjastokontekstin %s alustus ei onnistunut

en: could not initialize library %s
fi: kirjaston %s alustus epäonnistui

en: could not launch application %s
fi: sovelluksen %s käynnistys ei onnistu

en: could not load any usable font!!!
fi: minkään käyttökelpoisen fontin lataaminen ei onnistunut!!!

en: could not load default icon "%s":%s
fi: oletuskuvakkeen "%s":%s lataus ei onnistu

en: could not load domain %s from global defaults database
fi: arvon %s lataus globaalista oletustietokannasta ei onnistu

en: could not load domain %s from global defaults database (%s)
fi: arvon %s lataus globaalista oletustietokannasta (%s) ei onnistu

en: could not load domain %s from user defaults database
fi: arvon %s lataaminen käyttäjän oletustietokannasta ei onnistu

en: could not load image in option %s: %s
fi: optioon %s: %s liittyvän kuvan lataus ei onnistunut

en: could not load logo image for panels: %s
fi: paneelien %s logo-kuvaa ei voitu ladata

en: could not load mask bitmap file "%s". Won't use mask
fi: maski-bittikarttatiedostoa "%s" ei voitu ladata. Maskia ei käytetä

en: could not load texture pixmap "%s":%s
fi: kuvio-kuvakarttaa "%s":%s ei löydy

en: could not make arguments for menu file preprocessor
fi: ei voitu tehdä argumentteja valikkotiedoston esikäsittelijälle

en: could not manage any screen
fi: minkään ruudun käsittely ei onnistu

en: could not manage screen %i
fi: ruudun %i käsittely ei onnistu

en: could not open display "%s"
fi: näytön "%s" avaus ei onnistu

en: could not open domain file %s
fi: domain-tiedoston %s avaus ei onnistunut

en: could not parse color "%s"
fi: värin "%s" jäsennys ei onnistunut

en: could not read domain "%s" from defaults database
fi: tiedon "%s" luku oletustietokannasta ei onnistunut

en: could not render texture for icon background
fi: kuvion piirto kuvakkeen taustalle ei onnistu

en: could not render texture: %s
fi: kuviota %s ei voitu piirtää

en: could not save session state in %s
fi: istunnon tilan tallennus -> %s ei onnistunut

en: could not send message to background image helper
fi: viestin lähetys taustakuva-apurille epäonnistui

en: crashed while trying to do some post-crash cleanup. Aborting immediatelly.
fi: kaatui, kun yritettiin tehdä kaatumisen jälkeistä siivousta. Keskeytetään välittömästi.

en: end of memory while saving session state
fi: muisti loppui istunnon tilaa tallennettaessa

en: error getting dropped data from DND drop
fi: virhe vedä ja tiputa -datan vastaanotossa

en: error loading image file "%s"
fi: virhe ladattaessa kuvaa "%s"

en: error parsing dictionary key
fi: virhe sanakirja-avainta jäsennettäessä

en: error reading preprocessed menu data
fi: virhe luettaessa esikäsiteltyä valikkodataa

en: error rendering image: %s
fi: virhe piirrettäessä kuvaa: %s

en: error rendering image:%s
fi: virhe piirrettäessä kuvaa:%s

en: extra data after end of file
fi: ylimääräistä dataa tiedoston lopun perässä

en: failed to open bitmap file "%s"
fi: bittikarttatiedoston "%s" lataus epäonnistui

en: failed to restart Window Maker.
fi: Window Makerin uudelleenkäynnistys epäonnistui.

en: failed to start alternate window manager. Aborting.
fi: vaihtoehtoisen ikkunamanagerin käynnistys epäonnistui. Keskeytetään.

en: function "%s" not found in library "%s"
fi: funktiota "%s" ei löytynyt kirjastosta "%s"

en: function textures not supported on this system, sorry.
fi: tämä järjestelmä ei valitettavasti tue kuviofunktioita.

en: got signal %i
fi: vastaanotettiin signaali %i

en: got signal %i (%s)
fi: vastaanotettiin signaali %i (%s)

en: got signal %i (%s) - exiting...
fi: vastaanotettiin signaali %i (%s) - poistutaan...

en: got signal %i (%s) - restarting
fi: vastaanotettiin signaali %i (%s) - käynnistetään uudelleen

en: got signal %i - exiting...
fi: vastaanotettiin signaali %i - poistutaan...

en: got signal %i - restarting
fi: vastaanotettiin signaali %i - käynnistetään uudelleen

en: icon size is configured to %i, but it's too small. Using 16, instead
fi: kuvakkeiden kooksi on säädetty %i, mutta se on liian pieni. Käytetään sen sijaan kokoa 16.

en: image file "%s" used as texture could not be found.
fi: kuviona käytettyä kuvatiedostoa "%s" ei löydy.

en: internal X error: %s
fi: sisäinen X-virhe: %s

en: invalid OPEN_MENU specification: %s
fi: virheellinen OPEN_MENU-määritelmä: %s

en: invalid texture type %s
fi: virheellinen kuviotyyppi %s

en: it seems that there is already a window manager running
fi: näyttää siltä, että jokin ikkunamanageri on jo käynnissä

en: library "%s" cound not be opened.
fi: kirjaston "%s" avaus ei onnistunut.

en: missing , in array or unterminated array
fi: taulukosta puuttuu pilkku tai taulukkoa ei ole terminoitu

en: missing ; in dictionary entry
fi: Sanakirjamerkinnästä puuttuu ;

en: missing = in dictionary entry
fi: sanakirjamerkinnästä puuttuu =

en: missing dictionary entry key or unterminated dictionary
fi: sanakirja-avain puuttuu tai sanakirjaa ei ole terminoitu

en: missing dictionary key
fi: hakemistoavain puuttuu

en: out of memory during expansion of "%W"
fi: muisti loppui "%W":n lavennuksen aikana

en: out of memory during expansion of "%a"
fi: muisti loppui "%a":n lavennuksen aikana

en: out of memory during expansion of "%d"
fi: muisti loppui "%d":n lavennuksen aikana

en: out of memory during expansion of "%s"
fi: muisti loppui "%s":n lavennuksen aikana

en: out of memory during expansion of "%w"
fi: muisti loppui "%w":n lavennuksen aikana

en: out of memory reading bitmap file "%s"
fi: muisti loppui luettaessa bittikarttatiedostoa "%s"

en: out of memory while constructing directory menu %s
fi: muisti loppui luotaessa hakemistovalikkoa %s

en: out of memory while getting data from DND drop
fi: muisti loppui vastaanotettaessa vedä ja tiputa -dataa

en: out of memory while saving session state
fi: muisti loppui istunnon tilaa tallennettaessa

en: selection not available
fi: valintaa ei ole saatavilla

en: the NumLock, ScrollLock or similar key seems to be turned on.
    Turn it off or some mouse actions and keyboard shortcuts will not work.
fi: NumLock, ScrollLock tai muu samantapainen näppäin näyttää olevan päällä.
    Laita se pois, tai jotkut hiiritoiminnot ja näppäinpikavalinnat eivät toimi.

en: there are too many icons stored in dock. Ignoring what doesn't fit
fi: Telakassa on liikaa kuvakkeita. Jätän huomiotta ne, jotka eivät mahdu.

en: too few arguments for %s
fi: liian vähän argumentteja %s:lle

en: too few arguments in multicolor gradient specification
fi: liian vähän argumentteja monivärisen liukuvärin määritelmässä

en: too many parameters in OPEN_MENU: %s
fi: liian monta parametria OPEN_MENUssa: %s

en: trying to restart Window Maker...
fi: yritetään käynnistää Window Maker uudelleen...

en: trying to start alternate window manager...
fi: yritetään käynnistää vaihtoehtoista ikkunamanageria...

en: unable to get dropped data from DND drop
fi: vedä ja tiputa -datan saanti ei onnistunut

en: unknown builtin cursor name "%s"
fi: tuntematon sisäänrakennettu kohdistinnimi "%s"

en: unterminated array
fi: terminoimaton taulukko

en: unterminated dictionary
fi: terminoimaton hakemisto

en: unterminated string
fi: terminoimaton merkkijono

en: using default "%s" instead
fi: käytetään sen sijaan oletusarvoa "%s"

en: using default menu file "%s" as the menu referenced in WMRootMenu could not be found
fi: käytetään oletusvalikkoa "%s", koska WMRootMenussa mainittua valikkoa ei löydy

en: was expecting a string, dictionary, data or array. If it's a string, try enclosing it with ".
fi: odotettiin merkkijonoa, sanakirjaa, dataa tai taulukkoa. Jos kyseessä on merkkijono, kokeile laittaa se lainausmerkkeihin.

en: wrong option value for key "%s". Should be one of %s
fi: avaimella "%s" on väärä optioarvo. Pitäisi olla joku näistä: %s

en: your machine is misconfigured. HOST is set to %s
fi: koneesi on konfiguroity väärin. HOST on asetettu arvoon %s

en: your machine is misconfigured. HOSTNAME is set to %s
fi: koneesi on konfiguroity väärin. HOSTNAME on asetettu arvoon %s
